Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 23.02.2010 14:27
A A A

Corsa sai uuden kuosin

Opel Corsa on uusiutunut. Corsaan tehdyt uudistukset eivät näy ulospäin, mutta auton ajettavuudessa ja käyttökustannuksissa ne tuntuvat. Moottorivalikoimaan on tehty muutoksia, joilla auton kulutusta on saatu alennettu entisestään.

Suomen mallisto alkaa 51 kilowatin (70 hv) tehoisella 1,2 litran bensiinimoottorilla, jonka yhdistetty polttoaineenkulutus on 5,3 l/100 km ja CO2-päästöt 124 g/km. Uudesta 1,4-litraisesta moottorista tuodaan Suomeen kahta tehoversiota, joista 64 kilowatin (87 hv) tehoinen on varustettu käsivalintaisella ja 74 kilowatin (100 hv) tehon tuottava automaattivaihteistolla.

Huippumalli Corsa OPC:n 1,6-litraisen turbomoottorin teho on edelleen 141 kW (192 hv), mutta sen polttoaineenkulutus on laskenut 7,3 litraan sadalla kilometrillä.

Dieselmoottoriksi on tarjolla kaksi tehoversiota 1,3-litraisesta CDTI:stä. Opel-malliston pihein voimanlähde on 70 kilowatin (95 hv) tehoinen 1.3 CDTI ecoFLEX, jonka yhdistetty polttoaineenkulutus on ainoastaan 3,7 l/ 00 km. Toinen dieselvaihtoehto tuottaa 66 kilowatin (90 hv) tehon ja on tarjolla Opelin kuusivaihteisen automatisoidun Easytronic-vaihteiston kanssa.

Uudistuneen Corsan hinnat ovat lähes kaikissa versioissa laskeneet ja hinnat alkavat kolmiovisen Advantage-varustetason 1,2 Twinport-mallin 12 547 eurosta.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Vaihtoautot
Keski-Suomessa