Mercedes-Benz Vito ja Viano uudistuivat
Teppo Komulainen
Sisarmallit Vito ja Viano ovat uudistuneet niin sisäisesti kuin ulkoisesti. Suomeen ne ehtivät loppusyksystä.
Kasvouudistus noudattaa henkilöautoista tuttua uutta linjaa. Entistä suuremmat ja tehokkaammat reflektiovalot lupaavat näkyvyyttä pimeään. Myös takavalot, hunajakennomainen etupuskuri ja entistä laajakulmaisemmat peilit ovat uutta.
Molempia autoja saa kolmella eri pituudella: 4,76 metriä, 5,01 metriä ja 5,24 metriä. Vianon korkeus on 1,88 metriä ja normaalikorkuisen Viton 1,90 metriä, joten niille luvataan vaivaton pääsy autotalliin, parkkihalliin ja pesulaan. Viton saa myös korkeakattoisena versiona.
Viton vaihtoehdot Suomessa ovat umpipakettiauto, ikkunapakettiauto ja tila-auto. Viano on taas aina tila-auto.
Vitoon on tarjolla kolme täysin uutta nelisylinteristä dieselmoottoria ja lisäksi yksi V6-kone. Vianoon ei saa pienitehoisinta 95 hevosvoiman moottoria, mutta myös siihen ovat tarjolla kaksilitrainen 136-heppainen ja 2,2-litrainen 163 hevosvoiman mylly sekä 224 heppaa kehittävä kolmelitrainen V6.
Polttoainetta säästävä BlueEfficiency-tekniikka alentaa Viton kulutuksen pienimmillään 6,9 litraan sadalla kilometrillä ja Vianon 7,2 litraan.
Autot ovat yleensä takavetoisia, mutta isot nelisylinteriset moottorit saa myös nelivetoisina. Nelivedot ovat aina automaattivaihteisia.
Käsivaihteiset versiot ovat kuusiportaisia. Ensimmäinen vaihde on lyhyt ja kuutonen taas hyvin pitkä, mikä vähentää kulutusta ja melua.
Alustan uusimisella kerrotaan parannetun ajomukavuutta ja turvallisuutta. Myös sisustusta on uusittu.
Viton ja Vianon hinnat kerrotaan myöhemmin.