Pekingin ruuhkat menevät yli ymmärryksen
Timo Nieminen
Kun seuraavan kerran kiroat Jyväskylän liikenneruuhkia seisottuasi kokonaisen minuutin liikennevaloissa, mieti tätä:
Yksi Pekingiin johtavista valtateistä on tänä kesänä ollut tietöiden takia niin ruuhkainen, että jonot kohti Kiinan pääkaupunkia ovat olleet jopa 100 kilometriä pitkiä. Pahimmillaan Pekingiin tai kaupungista ulos pyrkivät autoilijat ovat istuskelleet ruuhkassa puoli vuorokautta.
Tietöiden aiheuttamia ruuhkia ovat pahentaneet peltikolarit, joita kärsimättömät ja väsyneet kuljettajat aiheuttavat.
Loputtomat autojonot ovat johtaneet siihen, että tienlaitaan syntyy esimerkiksi improvisoituja korttirinkejä. Kiertävät ruuan ja juomien sekä sanomalehtien myyjät ovat samoin löytäneet aivan uuden paikan tehdä bisnestä.
- Pekingiläiset ovat tottuneet liikenneruuhkiin. Olisi suuri uutinen, ellei kaupungissa ja sen laidoilla sellaisia olisi. Mutta tottakai on yhteiskunnan toimimisen kannalta tuhoisaa, jos töihin matkatessasi joudut istumaan yhden työpäivän verran liikenneruuhkissa. Kiinan hallituksen on pakko keksiä ratkaisuja liikenteeseen, pohti tutkija Niu Fengrui.