Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 26.07.2010 15:50
A A A

Sähköautoilu saamassa verohelpotuksen

Sähköautoilu tulee huomattavasti aiempaa halvemmaksi, jos valtiovarainministeriön luonnostelma sähköautojen verotukseksi toteutuu. Alustavan suunnitelman mukaan akkusähköautojen verotus olisi laskemassa jopa viidennekseen nykyisestä.

Ehdotus on osa valtiovarainministeriön hahmottelemaa ympäristöperusteista energiaverouudistusta.

Kalliin sähköauton ostajalle verohelpotus on tervetullut, mutta yksinään varsin vähäinen kannustin, arvioi finanssisihteeri Petri Malinen. Hän muistuttaa, että sähköautot ovat vielä kalliita, minkä lisäksi kustannuksia voi kertyä akun uusimisesta.

Jos sähköautoilua haluttaisiin tukea, se pitäisi Malisen mukaan tehdä jollain muulla tavalla, esimerkiksi tukemalla autojen tuotekehittelyä.

Ladattavan hybridiauton käyttövoimavero ja polttoainevero laskisivat yhteenlaskettuna 4,5 sentistä kilometriltä 2,2 senttiin. Akkusähköautojen verotus laskee tätäkin enemmän.

Sähköautoista peritään käyttövoimaveroa kuten muistakin autoista, jotka käyttävät polttoaineena muuta kuin moottoribensiiniä.

Sähköautojen verotus muuttuisi viimeistään vuoden 2012 alkupuoliskolla.

Energiaverouudistus liittyy valtiovarainministeriön ensi vuoden talousarvioesitykseen, jonka ministeriö julkistaa kokonaisuudessaan nyt perjantaina.

Malisen mukaan koko energiaverouudistuksen tavoitteena on olla tasapuolinen kaikkia polttoaineita ja autoja kohtaan ja määrätä veron suuruus aiheutuneiden päästöjen mukaan.

- Ei ole tarkoitus, että verojärjestelmällä suosittaisiin erityisesti sähköautoja, Malinen sanoo.

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Vaihtoautot
Keski-Suomessa