Rohkeutta pitsiin ja mustaan kiiltoon
Iina Moukola
Olen miettinyt viime aikoina markkinointia ja sen vaikutusta ihmisiin. Olen pohdiskellut tarkoitin harkittuja sanamuotoja, muokattuja muotikuvia ja niitä viimeisen päälle hiottuja mielikuvia, joita ihmisten päähän syötetään.
Mielikuvissani pitsiset alusvaatteet ovat upeat. Eiväthän Voguen mallitkaan häpeile yhdistää niitä bleiseriin ja farkkuihin.
Musta huulikiilto taas on yksinkertaisesti tyylikäs eikä suinkaan tuo mieleeni teinigoottia. Minulle se tuo mieleen hienostuneen tyylitaiturin, joka pysyy muodin huipulla kiiltävien huultensa kannattelemana.
Mutta mitä tapahtuukaan, kun pitsialusvaatteet ja himoitsemani huulikiilto päätyvät kaappiini? En kehtaakaan pukea alusasuja ylleni enkä maalata huuliani mustiksi. Tyylikäs huulikiilto vanheneekin meikkipussini pohjalle.
Tunnen itseni ujoksi ja saamattomaksi. Seuraavana päivänä alankin himoita mummokalsareiden värisiä avokkaita, joita kutsutaan seksikkäästi nudesävyisiksi.
Kirjoittaja on muotitoimittaja, joka pitää suosittua lifestyle- ja muotiblogia osoitteessa http://moumou.indiedays.com.