Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 05.01.2012 09:56
A A A

Lentävä hai pelästytti pilotin

Kauko-ohjattava hai pääsi karkuun ja säikäytti lentokapteenin. Kuva Air Swimmer -lelun mainoksesta.

Kauko-ohjattava hai pääsi karkuun ja säikäytti lentokapteenin. Kuva Air Swimmer -lelun mainoksesta.

Kun reittilentokoneen kapteeni ilmoitti lennonjohdolle, että Christchurchin kansainvälisen lentokentän yläpuolella leijuu "lentävä hai", lennonjohtajat pitivät ilmoitusta vitsinä. Mutta kun kapteeni toisti viestinsä hätääntyneellä äänellä, lennonjohdon oli pakko ryhtyä toimiin.

Ja oikeassahan lentokapteeni oli. Noin 7000 jalan eli 214 metrin korkeudessa lentokoneiden laskeutumiskäytävällä lensi hai. Tosin kauko-ohjattava Air Swimmer -lelu, joka täytetään ilmalla.

Lennättäjiltään karkuun päässyt hai oli noin 1,5 metriä pitkä lelu, joten lentäjän hätääntymisen ymmärtää. Hän kun ei ollut koskaan nähnyt tai kuullut sellaisesta.

- Heliumilla täytetty lelu ei lentokoneeseen törmätessään aiheuttaisi vaaratilannetta, mutta lentokentän alueelle niitä ei missään tapauksessa saa enää päästää, sanoi Uuden-Seelannin lentäjien yhdistyksen puheenjohtaja Glen Kelly.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Seuraa meitä Facebookissa

Matkailu