Suklaavanukas
1 dl makeuttamatonta,tummaa kaakaojauhetta
3 rkl maissitärkkelystä tai ohrakasta
ripaus suolaa
2,5 dl sokeria
4 keltuaista
8 dl maitoa
1,5 dl kermaa
1 tl vaniljasokeria
100 g tummaa suklaata
pinnalle:
kermavaahtoa
paahdettuja mantelilastuja
Sekoita kulhossa kaakaojauhe, tärkkelys, suola ja sokeri. Lisää keltuaiset ja maidosta kaksi desiä. Sekoita tasaiseksi.
Kuumenna kattilassa loput maidosta ja kerma kiehumispisteeseen. Lisää kuuma maito-kerma kaakao-munaseokseen koko ajan vatkaten. Kaada seos takaisin kattilaan ja kuumenna kiehuvaksi koko ajan sekoittaen.
Kypsennä vanukasta matalalla lämpötilalla niin, että se juuri ja juuri alkaa kiehua. Älä keitä, vaan hauduta kymmenisen minuuttia. Sekoita välillä varovasti. Vanukas on tässä vaiheessa paksuuntunut.
Ota kattila pois liedeltä ja sekoita joukkoon vaniljasokeri ja paloiteltu tumma suklaa. Kaada annoskulhoihin tai tarjoiluastiaan. Jäähdytä ja vie kylmään muutamaksi tunniksi tai yön yli. Vanukkaan päälle ei tarvitse ripotella sokeria kuten tehdään kiisselille, sillä sen pinnalle ei muodostu kovaa kalvoa.
Paahda mantelilastuja kuumalla, kuivalla pannulla. Koristele vanukas kermavaahdolla ja paahdetuilla mantelilastuilla.
