Päivän kunto ratkaisee

11.11.2009 17:06 Hirvimettäläiset

Salibandyliiga elää voimakasta murrosvaihetta. Sarjan alku ei kertaakaan aikaisemmin ole sen historiassa ollut yhtä tasainen kuin nyt. Laji on saanut roimasti lisää uskottavuutta ”suuren yleisön” silmissä, mutta näin valmentajan näkökulmasta myös suuri joukko pelaajia on ottanut askeleen eteenpäin. Suurempiin saappaisiin on astuttu suurella itseluottamuksella ja entistä kovemmalla urheilijan asenteella. Tämä näkyy vääjäämättä myös sarjataulukon sijoituksissa.

Pelipäivän kunto ratkaisee paljon. Se missä tilassa joukkue on juuri pelipäivänä, vaikuttaa huomattavasti sen päivän esitykseen. Eli tasaisuutta vaaditaan joukkueelta ja sen jokaiselta yksilöltä, niin pelaajalta kuin valmennukseltakin. Yhtään peliä ei enää voi lähteä ”vaan pelaamaan”, vaan otteluissa on lähdettävä pelaamaan alusta loppuun sillä parhaalla tiedolla ja taidolla joka osataan. Happeena olemme voittaneet sarjan ensimmäisestä pelistä neljä(4) ja hävinneet neljä(4). Silti valmentajan näkökulmasta kaikki pelit olisivat olleet voitettavissa, toisaalta muutaman olisimme saattaneet myös hävitä enemmän.

Pelin sisällä pienet ratkaisut ja asiat nousevat yhä enemmän arvoonsa. Katsoin viime viikonloppuna paikanpäällä jääkiekko-ottelut Suomi-Tsekki ja Suomi-Ruotsi. Näissä peleissä juuri huomaa sen kuinka pienet marginaalit jääkiekossa nykyään ovat. Yksi pelaaja saattaa muuttua hetkessä sankarista antisankariksi ja päinvastoin. Yksi tolppa laukaus ja vastahyökkäyksestä omiin ja sen perään typerä jäähy. Sen enempää ei yksittäiseltä urheilijalta joukkuelajissa vaadita yksittäisen pelin menettämiseen. Tähän suuntaan ollaan myös menossa lajissamme, jossa tilanteita tulee vielä jääkiekkoakin huomattavan paljon nopeammin. Paikat on hyödynnettävä ja oma maali pidettävä mahdollisimman koskemattomana. Sen kuuluisan pääkopankin tulee kestää, jotta vastustaja ei pääse liikaa ylivoimaa jauhamaan.

Tässä näen myös suuren mahdollisuuden ajatellen nykyistä Hirvilaumaamme. Meillä on nuori, nykyaikainen joukkue, joka nälkäisenä raataa harjoituksissa päivästä ja illasta toiseen. Odottaen sitä seuraavaa hetkeä jolloin taas pääsee näyttämään omat kykynsä ja mittaamaan omat taitonsa. Tasaisuutta omaan tekemiseen pyrimme saamaan pikkuhiljaa ja harjoitusten kautta. Yksittäisen pelaajien kasvu yksittäisiin tapahtumiin(harjoitukset ja pelit) on valmennuksen joululahjalistalla kärkipäässä.

Tämän kauden Salibandyliiga jatkuu osaltamme ensi sunnuntaina kun matkaamme Joensuuhun paikallisen Josban vieraaksi. Myös Josba on aloittanut kautensa hyvin ja jälleen pääsemme mittaamaan päivän kuntomme, flunssa-aallosta huolimatta..

Pasi Kotilainen

Happeen liigajoukkueen valmentaja

0 kommenttia
Kommentoi

Hirvimettäläiset

Happeen Hirvimettässä Monnarilla kaikuu hirvien ja vasojen äänet.

Salibandyn SM-liigassa pelaavan Happeen blogia kirjoittavat neljä hirvimettäläistä:

- Jaska Kunelius, opettajaksi valmistuva kovaa luutiva puolustaja. Hienostuneesti päästään sekaisin.

- Joni Haapamäki, nuoremman polven rauhoittava kynäilijä. Hirvenvasa Hirvimettässä.

- Pasi Kotilainen, kokeneempi Hirvimestari, joka availee pelin syvempää olemusta.

- Lasse Riitesuo, pitkän linjan palloilija.

Arkisto