Kolumni
Yölintu-yhtyeen asiat ovat olleet pahasti silmussa
Seppo Pänkäläinen
Kirjoittajan kolumnit
Markkinoilla yritetään kaikenlaista. Nyt nimeltä mainitsematon, tunnettu saksalainen firma myy autojaan tv-mainoksella tarjoamalla ostajalle 500 euroa käteen - jos siis ostaa auton. Talonpoikaisjärjellä ajatellen lopputulos olisi sama, jos auton hinta olisi 500 euroa halvempi, mutta... Ehkä tähänkin halpaan joku sortuu.
??? Millä nimellä keskiviikkona sattunut Laukaan räjähdeonnettomuus jää historiaan? Vihtavuoren Pamaus.
SIMO SILMUSTA tuttu Yölintu-yhtye on hajonnut. Taustalla on todennäköisesti Silmun kesäiset viinaongelmat, vaikka eihän sellaista ääneen sanota bändin hajotessa. Kehua retostellaan vain yhteisillä vuosilla. Silmu itse kommentoi tapahtunutta, että "ero tapahtui hyvässä hengessä". Todennäköisesti kyseessä ei kuitenkaan ollut se kuuluisa lampun henki vaan se vähemmän arvostettu pullon henki.
??? Jos jalkapalloilija Aleksander Ring pääsee Mönchengladbachin joukkueeseen, pääseekö hän heti avauskokoonpanoon? Ringissä hän ainakin on.
YHTYEISSÄ on yleistynyt tapa, että bändin eroista ja hajoamisista kerrotaan jäsenille Facebookissa tai Twitterissä. Simo Silmu oli tässäkin suhteessa oman tiensä kulkija. Hän ilmoitti bändin muille jäsenille hajoamisesta pullopostilla.
??? Jyväskylässäkin vaikuttanut musiikintekijä Kikka Laitinen on asettunut Timo Soinin kannattajaksi? Tämän vuoksi Soinilla on käytössään yksi kikka vastustajiaan enemmän.
VENÄJÄLLÄ on ehdotettu vaalien rehellisyyden lisäämiseksi läpinäkyviä vaaliuurnia. Tiedä sitten, ollaanko ehdotuksen kanssa oltu ihan tosissaan, koska mitäpä tuollainen uurnan läpinäkyvyys mitään ratkaisee, jos vaalien lopputulosta räplätään toisaalla. Todennäköisempää onkin, että Venäjällä on ymmärretty vaalitarkkailijoiden ohjeet transparencystä ja moneypuloinnista väärin.
??? Miksi maailman vanhimmassa ammatissa ei hyväksytä työurien pidentämistä? Heidän mielestään uralle ei ole vanhemmiten kysyntää.
ANAHEIMISSA, Yhdysvalloissa on ihmetelty, miten fani saattoi tuoda jäähalliin kuolleen sorsan, jonka sitten heitti jäälle kesken ottelun. Ele oli mielenilmaisu Mighty Ducks -joukkueen huonosta pelistä tällä kaudella. Fanit ovat Facebookissa vastanneet ihmettelyihin, että helppohan se on tuoda halliin yksi kuollut sorsa, jos seura pystyy tuomaan jäälle 22 pystyyn kuollutta kiekkoilijaa.
??? Mikä arvo tulee liian monen A-tuopin ja liian harvan AA-kokouksen jälkeen? AAA-juoppoluokitus.
AIKA luo uusia sanoja, kuten jytky ja sosiaalinen media. Itselleni oli yllätys, että syyskuun Vuoden Sanaksi valittiin "paperiton". Sanan uusin merkitys tarkoittaa laitonta siirtolaista. Tästä onkin kovin lyhyt matka suomalaiseen rasismiin, koska työpaikoilla on jo pitkään yritetty tietokoneiden avulla siirtyä paperittomiin toimistoihin.
??? Miksi ennen kutsuttiin sosiaalista mediaa? Juoruämmiksi.
HYVÄSSÄ ASEMASSA olevilla henkilöillä on monia etuja. Yksi niistä on julkinen työnhaku. Terveydenhoitoalan henkilöstöä edustavan Tehyn puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola, 53, ilmoitti jo nyt luopuvansa tehtävästään kesällä 2013. Luultavaa on, ettei hän ole jäämässä noilla vuosilla eläkkeelle, vaan toiveissa on jokin hyväpalkkainen julkinen virka. Ei kun soittelemaan Jaanalle!
Kirjoittaja on Keskisuomalaisen tuottaja.