Annetaan sixpackin laulaa ja yrittää tehdä asioille jotain
Katsoin Areenasta eduskunnan kyselytuntia, jossa oppositio hyökkäsi kuntauudistuksen ja varuskuntien lakkauttamispäätösten kimppuun. Äänessä oli perussuomalaiset ja keskusta. Keskustelu muistutti läheisesti seitsemän veljeksen koulunkäyntiä.
Muun muassa Mauri Pekkarinen halusi kysyä Henna Virkkuselta eduskunnan ja televisiokameroiden edessä: eikö Hankasalmen kunnanjohtajalta pitäisi kysyä ensin mitä hän ajattelee kuntaliitoksesta?
Jos Suomessa on yli kolmesataa kuntaa, niin miksi Pekkarisen pitää valita niistä juuri tämä kunta? Eikö Pekkarinen tiennyt, että hän osui kysymyksellä perheen sisäiseen asiaan vai onko keskusta ja Pekkarinen ajettu niin nurkkaan, että silloin kaikki keinot ovat sallittuja?
Keskustan puheenvuoroista saattoi ymmärtää, ettei kukaan muu Suomessa osaa ajatella kuntaliitoksista kuin he. Luulevatko että se on vain heille varattu aihe? Vai haluaako keskusta heittää kuntauudistusasiassa kapuloita rattaisiin vain siksi, että vain he pääsisivät loistamaan syksyn kunnallisvaaleissa?
Perussuomalaiset eivät halunneet ottaa hallitusvastuuta. Jos olisivat halunneet, niin varuskuntia ei ehkä oltaisi ajamassa tällä vauhdilla alas. Voivatko he aina vain osoittaa sormella toisia kun neljä sormea osoittaa silloin itseään?
Henna Virkkunen oli asialinjalla ja totesi useaan kertaan, että kuntauudistusehdotus menee seuraavaksi kuntien työryhmille arvioitaviksi eikä vielä olla tehty mitään päätöksiä kuntien määristä ja niiden rajoista. Ymmärrämme sen, että ilman säästötoimia olemme pian samassa velkakuorossa Kreikan kanssa.
Keskusta oli voimaton kahdeksan vuoden ajan, kun valtion velkataakka kasvoi ennätyslukemiin. Miksei siis anneta sixpackin laulaa, jos he haluavat pysäyttää Suomen kiihtyvää velkataakkaa ja ihan oikeasti yrittää tehdä asioille jotain.
Timo Kivinen
Jyväskylä