Poliisi on onnistunut työssään melko hyvin. Suomalaista valtaosa on sitä mieltä, että poliisi kantaa hyvin vastuunsa järjestyksen ja turvallisuuden takaamisesta. Tuoreen poliisibarometrin mukaan kansalaisten tyytyväisyys poliisiin on pysynyt jotakuinkin entisellään.
Virkavaltaa moititaan kuitenkin tehottomaksi talousrikosten torjunnassa. Lisäksi peräti joka neljäs vastaaja pitää melko tai erittäin todennäköisenä, että korruptio tahraa poliisia ja joka viides arvioi, että hälytys- ja valvontapalvelut heikkenevät.
Moitteiden taustalla ovat varmasti paljon julkisuutta saaneet hätäkeskusratkaisut, kansanedustajien lahjusepäilyt ja vaalirahasotkut. Tärkeintä suomalaisten mielestä kuitenkin on, että poliisi vastaa kiireellisiin hälytyksiin, selvittää ja torjuu väkivaltarikokset, paljastaa huumerikokset ja puuttuu kotiväkivaltaan. Viranomaisista vain palo- ja pelastustoimeen luotetaan enemmän kuin poliisiin.
Kaikkiaan huoli rikollisuudesta on vähentynyt. Sen selittänee kansalaisten oman valveutuneisuuden kasvu rikosten torjunnassa. Esimerkiksi omista asioista, henkilötiedoista ja tavaroista pidetään entistä varmemmin huolta. Oman tunnollisuuden kasvu vahvistaa varmasti sitä luonnollista vaatimusta, että lain pitää olla sama kaikille eikä rikoksista voi selvitä rahalla tai kepulikonsteilla.