Pääkirjoitukset

Kaikkien aikojen maanantaikappale

Tutkijoiden mukaan optimisti elää 19 prosenttia pidempään kuin pessimisti. Innokas lenkkeilijä puolestaan saa lisäaikaa saman verran kuin on pururadalla hölkännyt. Valinnan paikka - vai otatko molemmat ja kipität valoisammalla sykkeellä?

Jostain omituisesta syystä tiedämme merkityksellisestä hyvästä elämästä sangen vähän. Perinteinen psykologiakin on keskittynyt enemmän siihen, kuinka miinusbonuksilta noustaan elävien kirjoihin. Entä se arkinen hyvä elo plussan puolella?

Asenne ratkaisee.

Mielikuvien silmälasit määrittelevät, kuinka elämäämme tarkastelemme ja mihin kiinnitämme huomiota. Perusominaisuuksiimme kuuluu, että vaikutumme enemmän kielteisistä kokemuksista, tarinoista ja kuvista. Liittyneekö tähän, että tilastojen mukaan onnettomimpia ihmisiä ovat juristit?

Mediassa huono uutinen on hyvä juttu, ja niinpä saatamme otsikoiden äärellä vajota katastrofin pelossa sikiöasentoon. On tärkeää ymmärtää, että uutisten rooli on kertoa siitä, mikä ei mennyt suunnitelmien mukaan. Elämä ympärillä jatkuu ja hyvät hitaat muutokset ovat yhtä totta kuin pommi-isku Afganistanissa. Hyvät uutiset vain päätyvät harvemmin etusivulle.

Tänään on toisin. Keskisuomalainen on edelleen osaavien ammattilaisten tekemä sanomalehti, mutta tähystyskulmaa on nyt hetkeksi vaihdettu. Mielestäni ylitsekuohuvan talousuutisoinnin rinnalla tulisi puhua bruttokansanonnesta ja keskittää voimia merkityksellisen elämän avaintekijöihin. Niitä löydät seuraavilta sivuilta tästä lehdestä.

Tulet myös huomaamaan, ettei ollut sattumaa toteuttaa tämä sanomalehti Keskisuomalaisen kaikkien aikojen maanantaikappale juuri Naisten Päivänä.

Käytin häikäilemätöntä valtaa, sillä tiesin saavani kenkää ennen kuin Sinä pääset takasivulle. Kiitos rakkaat Keskisuomalaiset.

Seuraa meitä myös Facebookissa