Hallituksen ilmoitus kuuden varuskunnan lakkauttamisesta on tyrmistyttävä. Kokonaan lopetettavia varuskuntia maakunnasta ovat Keuruun Pioneeripataljoona ja Ilmavoimien teknillinen koulu Jämsän Hallissa. On pöyristyttävää, että hallitus hyväksyy varuskuntien lakkauttamisen. Pääministeripuolue kokoomus syyllistyy nyt lahtaamiseen maakunnissa. Uuttamaata ja pääkaupunkiseutua sen sijaan suositaan.
Keski-Suomi on ainut maakunta, joka menettää kaksi varuskuntaansa. Väli-Suomi on ylivoimaisesti suurin menettäjä, sillä Pohjois-Karjalassa lopetetaan Kontiorannan varuskunta ja Etelä-Pohjanmaalla Kauhavan Lentosotakoulu.
Alueellisesti ilman supistuksia pääsevät Uudenmaan varuskunnat, mukana tietenkin puolustusministeri Stefan Wallinin (r.) erityissuojeluksessa oleva ruotsinkielinen Dragsvikin varuskunta Tammisaaressa Helsingin liepeillä. Varuskuntien lakkauttamisohjelmaa olisi ollut perustelua tasapainottaa alueellisesti esimerkiksi siirtämällä ruotsinkielisten varusmiesten koulutus Keuruulle.
Keuruun ja Jämsän Hallin varuskuntien lakkauttamista on mahdoton perustella kustannussäästöillä. Keuruu on pioneeriaselajin ja siihen liittyen suojelualan osaamiskeskus. Keuruulla on kehitetty juuri niitä puolustusvoimien tehtäviä, joiden merkitys on korostunut muun muassa kansainvälisten rauhanturvaamisoperaatioiden myötä.
Puolustusvoimien kannalta välttämättömän pioneerikoulutuksen ja -osaamisen siirtäminen Keuruulta muualle merkitsee lisäkustannuksia ja todennäköisesti koulutuksen taso ainakin tilapäisesti heikkenee. Sama koskee Jämän Hallin Ilmavoimien teknillistä koulua.
Puolustusvoimien uudistuksen valmisteltu ja siitä päättäminen on kaikkea muuta kuin kansanvaltaista, vaikka kysymyksessä on hyvin laajasti koko yhteiskuntaa koskeva muutos. Uudistus olisi pitänyt valmistella parlamentaarisessa komiteassa. Nyt eduskunta saa asiasta pelkästään pääministerin tiedonannon. Keskustelu tiedonannosta päättyy luottamuslauseäänestykseen, mutta ei hallitus tähän kaadu, vaikka epäluottamus olisikin perusteltu.