Pääkirjoitukset

Yhteiskuntatakuu edellyttää laajaa yhteistyötä

Suomessa on tällä hetkellä työttömänä virallisesti noin 26 000 alle 25-vuotiasta nuorta. Todellisuudessa ilman työtä tai opiskelupaikkaa arvioidaan olevan jopa 40 000 nuorta. Se on ryhmä, joka peruskoulun jälkeen ei ole löytänyt omaa tietään. Heidän riskinsä syrjäytyä on suuri.

Nuorisotyöttömyyden ja syrjäytymisen ongelma tiedostetaan yleisesti. Yksi osoitus siitä on yhteiskuntatakuu -hanke, jonka tarkoitus on taata jokaiselle alle 25-vuotiaalle nuorelle ja alle 30-vuotiaalle vastavalmistuneelle kolmen kuukauden sisällä työttömyyden alkamisesta työ-, opiskelu-, harjoittelu-, työpaja- tai kuntoutuspaikka.

Yhteiskuntatakuun on määrä olla valmis vasta ensi vuonna. Vaikka aikaa toteuttamiseen on varattu, on hanke erittäin vaativa.

Hallituksessa nuorten yhteiskuntatakuu -hanke on työministeri Lauri Ihalaisen (sd.) vastuulla. Hänellä on hyvät edellytykset onnistua vaikeassa tehtävässä. Aikaisempi kokemus SAK:n pitkäaikaisena puheenjohtajana merkitsee perusteellista työmarkkinoiden tuntemusta kaikkine yksityiskohtineen ja erityispiirteineen.

Ihalaisella on nyt takanaan puoli vuotta työministerinä ja syrjäytymisvaarassa olevien nuorten asia on selvästi yksi hänen työnsä keskeisimmistä alueista.

Ihalainen tunnustaa reilusti, että julkisen vallan eväät eivät yksin riitä nuorten yhteiskuntatakuu -hankkeen hoitamiseen. Yksityisen elinkeinoelämän saaminen mukaan on välttämätöntä. Hän toivoo yrityksiltä kansallista talkoohenkeä, että nuoret saisivat ensimmäisen työpaikkansa.

Työministerin tavoitteessa on kysymys hyvin konkreettisella tavalla yritysten yhteiskuntavastuusta ja myös yritysten omien etujen mukaisesta toiminnasta. Niinpä on mahdollista, että Ihalaisen kansalliset talkoot toteutuvat. Nuorten työllistäminen on tehokas tapa turvata ammattitaitoinen työvoima tulevina vuosina, jolloin eläkkeelle siirtyvien määrä on suuri.

Ilman laaja-alaista yhteistyötä yhteiskuntatakuu jää kuitenkin pelkäksi hankkeeksi. Mukaan tarvitaan kaikki elinkeinoelämän järjestöt kaikilla tasoilla. Erityisen tärkeää on myös työmarkkinajärjestöjen konkreettinen tuki.

Kokonaisuudessaan yhteiskuntatakuun toteuttaminen käytännössä on erittäin vaativa hanke. Työministeri Ihalaisen vahva sitoutuminen on onnistumisen tärkeä lähtökohta.

Seuraa meitä Facebookissa

Pääkirjoitukset