Suomalainen Ruotsissa aikoo olla leijonapaita päällä koko vuoden
Petri Nygård teloi polvensa Leijonien kultajuhlissa
Ken on komein leijonapelaaja?
Tv-mainonta voi ilmaantua jääkiekon MM-turnaukseen
Jo sadat vaativat Granlundin ilmaveiviä postimerkkiin
Mestareille oma postiosoite!
Jyväskylän juhlissa kajahti Maamme-laulukin
MTV3: Oulun leijonatapahtuma on alkoholiton
MM-juhla jalkautuu maakuntiinkin
Pokaali nähdään myös Jyväskylässä
Katso video voitontansseista!
Jyväskylässä juhlittiin ilman rasismia
Hallitusneuvotteluihin kuusi puoluetta
Vihreät ja vasemmisto mukana neuvotteluissa
Humalakompurointeja katsotaan satojatuhansia kertoja
Kultajuhlien jälkimainingit
Jääkiekkoliitto pahoittelee ylilyöntejä
Rikki mennyt pokaali onkin kopio
Yle: Liitto käy Leijona-juhlat läpi
Jalonen Ylelle: Lapset ja nuoretkin varmaan ymmärtävät
Riihimäki juhlistaa Jalosta ja Lahtea 4. kesäkuuta
Arkisto
2011 | 2010 | 2009 |
JÄÄKIEKON MM-KISAT 2011 SLOVAKIA
Jääkiekon MM-kisat 2011 pelataan Slovakiassa 29. huhtikuuta – 15. toukokuuta 2011. Kisakaupunkeja ovat pääkaupunki Bratislava sekä Kosice. Suomi pelaa kaikki ottelunsa Bratislavassa, ellei lipsahda putoamissarjaan, jolloin matka veisi kisojen lopuksi Kosiceen.
Bratislava isännöi MM-kisoja viimeksi vuonna 1992, jolloin pääpaikkana oli Praha. Silloin elettiin vielä Tshekkoslovakian aikaa. Suomi voitti kisoissa historiansa ensimmäisen MM-mitalin, hopean.
Suomi pelaa turnauksen D-lohkossa yhdessä Tanskan, Latvian ja Tshekin kanssa. Leijonien avausottelu on vappuaattona Tanskaa vastaan. Maanantaina 2.5. vastassa on Latvia ja alkulohko päättyy Tshekin kohtaamiseen keskiviikona 4.5.
Kaikkien neljän alkulohkon kolme parasta joukkuetta jatkavat jatkolohkoihin. Näin muodostuu kaksi kuuden joukkueen jatkolohkoa, joista neljä parasta selviytyy puolivälieriin. Puolivälierät, välierät ja mitalipelit pelataan Bratislavassa.
Alkulohkojen hännänhuiput jäävät putoamiskarsintaan, jonka kaksi huonointa putoaa MM-kisojen B-ryhmään. Bratislavan kevään jälkeen Suomella on edessä kotikisojen putki, sillä vuosien 2012 ja 2013 MM-turnaus on jaetu Suomen ja Ruotsin kesken.
Kiekko-Keskisuomalaiselle MM-kisoista raportoi tuttuun tapaan Tuomas Heikkilä.









