Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 18.05.2011 12:32
A A A

Jalonen Ylelle: Lapset ja nuoretkin varmaan ymmärtävät

Jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen kokee ylimitoitetuksi pelaajien alkoholinkäyttöä koskevan kohun, kertoo Yle. Osa maailmanmestarijoukkueen pelaajista vaikutti päihtyneeltä Kauppatorin kansanjuhlassa maanantaina. Jalonen toivoi kaikkien ymmärtävän, ettei kyse ole jokapäiväisestä jääkiekkoilijan arjesta vaan harvinaislaatuisesta tapahtumasta.

Jalosen mielestä jokaisen pitäisi tuntea rajansa alkoholinkäytössä. - Mutta 40 ihmistä kun on ryhmässä, niin se on selvää, että siellä on aina yksi tai kaksi, jotka eivät sitä muista, Jalonen kertoi Ylelle.

Päävalmentaja kokee yleismaailmalliseksi sen, että suurissa urheilujuhlissa aikuisten ilonpitoon kuuluu myös alkoholi.

- Lapset ja nuoretkin varmaan ymmärtävät, että aikuiset ihmiset ovat joskus kännissä. Aika monen isä ja äiti ovat kuitenkin joskus olleet humalassa, Jalonen sanoi.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Jääkiekon MM-kisat