Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 20.05.2010 21:00
A A A

Kontiola: Meillä oli rahkeet mennä pidemmälle

Petri Kontiolalle hieno maali varsinaisella peliajalla oli luonnollisesti laiha lohtu voittomaalikilpailussa hävityn puolivälieräottelun jälkeen.

– Se ekan erän maali on ihan sama tässä vaiheessa. Mua ei nappaa yhtään. Se on ihan se ja sama vaikka olisin tehnyt viisi maalia, kun kuitenkin hävittiin, Kontiola sanoi.

Kontiola oli Suomen viimeinen yrittäjä voittomaalikilpailussa, mutta kiekko ei tietään maaliin tällä kertaa löytänyt.

– En vain saanut maalia siitä, se siinä meni pieleen, hän totesi rankkaristaan.

Kontiolan mielestä Suomella oli hyvät saumat edetä turnauksessa pitkälle. Järjestelmä on kuitenkin raaka – kotimatka saattaa alkaa jo yhden ottelun jälkeen. Tappio oli nyt tavallistakin kirvelevämpi, sillä se tuli oikeastaan niukimmalla mahdollisella tavalla.

– Tämä loppui vähän liian aikaisin. Meillä olisi ollut rahkeet mennä lopputurnauksessa pidemmälle. Ei vain voi mitään. Tämä meni nyt tällä tavalla tällä kertaa, Kontiola tuskaili.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Jääkiekon MM-kisat