Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 21.05.2010 18:40
A A A

Kummola: Nostan MM-joukkueelle hattua

Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Kalervo Kummola antaa Suomen maajoukkueelle suurkisakaudesta 2009-2010 kouluarvosanan 8,5-9-.

- Kasipuolen ja ysimiikan välillä se on, Kummola huomauttaa ja voi kaivaa tuekseen todisteet kolmen kuukauden takaisesta Vancouverin olympiaturnauksesta, jossa Suomi (pronssia) oli ainoa eurooppalaismaa mitaleilla.

MM-Saksassa taas Vancouverin välieräjoukkueet putosivat jatkosta jo ennen mitalipelejä.

Kummola ei kyseenalaista vuoteen 2012 Leijonien ykköskäskyttäjänä sopimuksen tehneen Jukka Jalosen ammattitaitoa. Ei, vaikka kaksissa MM-kisoissa peräkkäin käteen on jäänyt pelkkä puolivälieräpaikka.

- Siitä nostan täällä joukkueelle hattua, että ryhdistäytyivät hävityn Tanska-avausottelun jälkeen. Paineita oli sen myötä suunnilleen joka ottelun jälkeen, ja selvittivät ne tyylikkäästi.

Hävitystä Tshekki-puolivälierästä jäi Kummolallekin tärpätin maku suuhun. Sen verran kova luotto Leijoniin oli.

- Kun mentiin rankkarikisaan, olin varma, että homma hoidetaan ja välieriin mennään. No, ei se ovi ihan sitten avautunut.

- Lottohommaa, Kummola luonnehtii MM-kisojen voittomaalikilpailuja.







Jääkiekon MM-kotikisat Suomi ja Ruotsi 2012

Katso kisojen täydellinen otteluohjelma ja aikataulu

Perjantai 4.5.2012 20:15Valko-Venäjä-SuomiHelsinki
Sunnuntai 6.5.2012 16:15Suomi-SlovakiaHelsinki
Tiistai 8.5.2012 20:15Suomi-SveitsiHelsinki
Torstai 10.5.2012 20:15Ranska-SuomiHelsinki
Perjantai 11.5.2012 20:15Suomi-KanadaHelsinki
Sunnuntai 13.5.2012 16:15Suomi-USAHelsinki
Maanantai 14.5.2012 20:15Kazakstan-SuomiHelsinki

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Jääkiekon MM-kisat