Jääkiekon MM-kisat 2014 - Minsk, Valko-Venäjä Otteluohjelma ja aikataulu

Alkulohkot

Kellonajat Suomen aikaa (Minskissä sama aikavyöhyke Suomen kanssa).

Perjantai 9.5.2014
16:45Ranska-KanadaA (Chizhovka Arena)
16:45Sveitsi-VenäjäB (Minsk Arena)
20:45Slovakia-TshekkiA (Chizhovka Arena)
20:45Valko-Venäjä-USAB (Minsk Arena)
Lauantai 10.5.2014
12:45Italia-NorjaA (Chizhovka Arena)
12:45Kazakstan-SaksaB (Minsk Arena)
16:45Ruotsi-TanskaA (Chizhovka Arena)
16:45Suomi-LatviaB (Minsk Arena)
20:45Kanada-SlovakiaA (Chizhovka Arena)
20:45USA-SveitsiB (Minsk Arena)
Sunnuntai 11.5.2014
12:45Ranska-ItaliaA (Chizhovka Arena)
13:45Saksa-LatviaB (Minsk Arena)
16:45Norja-TanskaA (Chizhovka Arena)
17:30Valko-Venäjä-KazakstanB (Minsk Arena)
20:45Ruotsi-TshekkiA (Chizhovka Arena)
21:00Suomi-VenäjäB (Minsk Arena)
Maanantai 12.5.2014
16:45Slovakia-RanskaA (Chizhovka Arena)
16:45Sveitsi-Valko-VenäjäB (Minsk Arena)
20:45Tshekki-KanadaA (Chizhovka Arena)
20:45Venäjä-USAB (Minsk Arena)
Tiistai 13.5.2014
16:45Italia-TanskaA (Chizhovka Arena)
16:45Saksa-SuomiB (Minsk Arena)
20:45Norja-RuotsiA (Chizhovka Arena)
20:45Kazakstan-LatviaB (Minsk Arena)
Keskiviikko 14.5.2014
16:45Tshekki-ItaliaA (Chizhovka Arena)
16:45 Sveitsi-SaksaB (Minsk Arena)
20:45Slovakia-NorjaA (Chizhovka Arena)
20:45Venäjä-KazakstanB (Minsk Arena)
Torstai 15.5.2014
16:45Kanada-TanskaA (Chizhovka Arena)
16:45USA-LatviaB (Minsk Arena)
20:45Ruotsi-RanskaA (Chizhovka Arena)
20:45Suomi-Valko-VenäjäB (Minsk Arena)
Perjantai 16.5.2014
16:45Kanada-ItaliaA (Chizhovka Arena)
16:45 USA-KazakstanB (Minsk Arena)
20:45Ruotsi-SlovakiaA (Chizhovka Arena)
20:45Suomi-SveitsiB (Minsk Arena)
Lauantai 17.5.2014
12:45Ranska-NorjaA (Chizhovka Arena)
12:45Latvia-VenäjäB (Minsk Arena)
16:45Tanska-TshekkiA (Chizhovka Arena)
16:45Valko-Venäjä-SaksaB (Minsk Arena)
20:45Slovakia-ItaliaA (Chizhovka Arena)
20:45Sveitsi-KazakstanB (Minsk Arena)
Sunnuntai 18.5.2014
16:45Kanada-RuotsiA (Chizhovka Arena)
16:45USA-SuomiB (Minsk Arena)
20:45Tshekki-NorjaA (Chizhovka Arena)
20:45Venäjä-SaksaB (Minsk Arena)
Maanantai 19.5.2014
16:45Tanska-RanskaA (Chizhovka Arena)
16:45Kazakstan-SuomiB (Minsk Arena)
20:45 Italia-RuotsiA (Chizhovka Arena)
20:45Latvia-Valko-VenäjäB (Minsk Arena)
Tiistai 20.5.2014
12:45Norja-KanadaA (Chizhovka Arena)
12:45Saksa-USAB (Minsk Arena)
16:45Tanska-SlovakiaA (Chizhovka Arena)
16:45Latvia-SveitsiB (Minsk Arena)
20:45Tshekki-RanskaA (Chizhovka Arena)
20:45Venäjä-Valko-VenäjäB (Minsk Arena)

Pudotuspelit

Kellonajat Suomen aikaa (Minskissä sama aikavyöhyke Suomen kanssa).

Torstai 22.5.2014
16:00PuolivälieräChizhovka Arena
17:00PuolivälieräMinsk Arena
20:00PuolivälieräChizhovka Arena
21:00PuolivälieräMinsk Arena
Lauantai 24.5.2014
14:45VälieräMinsk Arena
18:45VälieräMinsk Arena
Sunnuntai 25.5.2014
16:30PronssiotteluMinsk Arena
21:00LoppuotteluMinsk Arena
Lähetä linkki
Sähköposti

Kiekkotoimittaja Tuomas Heikkilän blogi

Pressiboksi
Pressiboksi

Kansallisaarre

Suosituimmat sisällöt

Päivä

Viikko

MM-kisojen alkulohkot

MM-kisoissa pelataan kaksi kahdeksan joukkueen alkusarjalohkoa.

Alkulohko A (Chizhovka Arena)
Italia
Kanada
Norja
Ranska
Ruotsi
Slovakia
Tanska
Tshekki

Alkulohko B (Minsk Arena)
Kazakstan
Latvia
Saksa
Suomi
Sveitsi
USA
Valko-Venäjä
Venäjä

Kummassakin lohkossa pelataan ensin 28 ottelun alkusarja, jossa jokainen joukkue pelaa kerran kaikkia lohkon muita joukkueita vastaan. Alkusarjan pelejä tulee näin seitsemän jokaiselle joukkueelle.

Alkusarjalohkojen neljä parasta joukkuetta jatkavat lohkojen välillä pelattaviin puolivälieriin. Puolivälierissä A-lohkon voittanut kohtaa B-lohkossa neljänneksi tulleen joukkueen. Muut puolivälieräparit ovat 2A-3B, 1B-4A ja 2B-3A.