Otteluohjelma ja aikataulu

Jääkiekon MM-kisat 2016 - Moskova ja Pietari, Venäjä


Katso myös Suomen pelit 2016 televisiossa.

Alkusarja

Perjantai 6.5.2016
16.15Ruotsi-LatviaA Ice Palace, Moskova
16.15USA-KanadaB Yubileiny, Pietari
20.15Tshekki-VenäjäA Ice Palace, Moskova
20.15Suomi-Valko-VenäjäB Yubileiny, Pietari
Lauantai 7.5.2016
12.15Sveitsi-KazakstanA Ice Palace, Moskova
12.15Slovakia-UnkariB Yubileiny, Pietari
16.15Norja-TanskaA Ice Palace, Moskova
16.15Ranska-SaksaB Yubileiny, Pietari
20.15Latvia-TshekkiA Ice Palace, Moskova
20.15Valko-Venäjä-USAB Yubileiny, Pietari
Sunnuntai 8.5.2016
12.15Kazakstan-VenäjäA Ice Palace, Moskova
12.15Unkari-KanadaB Yubileiny, Pietari
16.15Norja-SveitsiA Ice Palace, Moskova
16.15Suomi-SaksaB Yubileiny, Pietari
20.15Ruotsi-TanskaA Ice Palace, Moskova
20.15Ranska-SlovakiaB Yubileiny, Pietari
Maanantai 9.5.2016
16.15Latvia-VenäjäA Ice Palace, Moskova
16.15Valko-Venäjä-KanadaB Yubileiny, Pietari
20.15Ruotsi-TshekkiA Ice Palace, Moskova
20.15Suomi-USAB Yubileiny, Pietari
Tiistai 10.5.2016
16.15Sveitsi-TanskaA Ice Palace, Moskova
16.15Slovakia-SaksaB Yubileiny, Pietari
20.15Kazakstan-NorjaA Ice Palace, Moskova
20.15Unkari-RanskaB Yubileiny, Pietari
Keskiviikko 11.5.2016
16.15Sveitsi-LatviaA Ice Palace, Moskova
16.15Slovakia-Valko-VenäjäB Yubileiny, Pietari
20.15Ruotsi-KazakstanA Ice Palace, Moskova
20.15Suomi-UnkariB Yubileiny, Pietari
Torstai 12.5.2016
16.15Tshekki-NorjaA Ice Palace, Moskova
16.15USA-RanskaB Yubileiny, Pietari
20.15Venäjä-TanskaA Ice Palace, Moskova
20.15Kanada-SaksaB Yubileiny, Pietari
Perjantai 13.5.2016
16.15Tshekki-KazakstanA Ice Palace, Moskova
16.15USA-UnkariB Yubileiny, Pietari
20.15Tanska-LatviaA Ice Palace, Moskova
20.15Saksa-Valko-VenäjäB Yubileiny, Pietari
Lauantai 14.5.2016
12.15Norja-RuotsiA Ice Palace, Moskova
12.15Ranska-SuomiB Yubileiny, Pietari
16.15Venäjä-SveitsiA Ice Palace, Moskova
16.15Unkari-Valko-VenäjäB Yubileiny, Pietari
20.15Kazakstan-LatviaA Ice Palace, Moskova
20.15Kanada-SlovakiaB Yubileiny, Pietari
Sunnuntai 15.5.2016
16.15Tanska-TshekkiA Ice Palace, Moskova
16.15Saksa-USAB Yubileiny, Pietari
20.15Sveitsi-RuotsiA Ice Palace, Moskova
20.15Slovakia-SuomiB Yubileiny, Pietari
Maanantai 16.5.2016
16.15Venäjä-NorjaA Ice Palace, Moskova
16.15Kanada-RanskaB Yubileiny, Pietari
20.15Tanska-KazakstanA Ice Palace, Moskova
20.15Saksa-UnkariB Yubileiny, Pietari
Tiistai 17.5.2016
12.15Tshekki-SveitsiA Ice Palace, Moskova
12.15USA-SlovakiaB Yubileiny, Pietari
16.15Latvia-NorjaA Ice Palace, Moskova
16.15Valko-Venäjä-RanskaB Yubileiny, Pietari
20.15Venäjä-RuotsiA Ice Palace, Moskova
20.15Kanada-SuomiB Yubileiny, Pietari

Pudotuspelit

Torstai 19.5.2016
16.15Puolivälierä: Tshekki–USAIce Palace, Moskova
16.15Puolivälierä: Suomi–TanskaYubileiny, Pietari
20.15Puolivälierä: Venäjä–SaksaIce Palace, Moskova
20.15Puolivälierä: Kanada–RuotsiYubileiny, Pietari
Lauantai 21.5.2016
16.15Välierä: Suomi–VenäjäIce Palace, Moskova
20.15Välierä: Kanada–USAIce Palace, Moskova
Sunnuntai 22.5.2016
16.15Pronssiottelu: Venäjä–USAIce Palace, Moskova
20.45Loppuottelu: Suomi–KanadaIce Palace, Moskova


Katso myös Suomen pelit 2016 televisiossa.

MM-kisojen alkulohkot 2016

Venäjän MM-kisoissa pelataan kaksi kahdeksan joukkueen alkusarjalohkoa.

Alkulohko A (Moskova)

  • Kazakstan
  • Latvia
  • Norja
  • Ruotsi
  • Sveitsi
  • Tanska
  • Tshekki
  • Venäjä

Alkulohko B (Pietari)

  • Kanada
  • Ranska
  • Saksa
  • Slovakia
  • Suomi
  • Unkari
  • USA
  • Valko-Venäjä

Kummassakin lohkossa pelataan ensin 28 ottelun alkusarja, jossa jokainen joukkue pelaa kerran kaikkia lohkon muita joukkueita vastaan. Alkusarjan pelejä tulee näin seitsemän jokaiselle joukkueelle.

Alkusarjalohkojen neljä parasta joukkuetta jatkavat lohkojen välillä pelattaviin puolivälieriin.

KSML.fi:n uutiskirje

Tilaa KSML.fi:n uutiskirje. Saat joka iltapäivä viisi juttua, jotka ainakin kannattaa lukea. Tilaus on maksuton.