Venäjälle toinen kulta putkeen
Jouni Huttunen
Venäjä-Kanada 2-1
Voimasuhteet jääkiekon MM-kisoissa eivät ole liikahtaneet vuodessa suuntaan saati toiseen.
Venäjä kaappasi Sveitsin keväästä MM-historiansa kolmannen - ja toisen peräkkäisen - mestaruutensa. Loppuottelun häviävänäö osapuolena oli vuoden takaisten Halifaxin kisojen tapaan Kanada.
Halifaxissa mestaruuteen tarvittiin jatkoaika ja tiukkaa teki nytkin. Tällä kertaa Venäjän voittolukemiksi ladottiin niukat 2-1 (1-1, 1-0, 0-0).
Slava Bykovin luotsaama joukkue eteni maailmanmestariksi KHL-pitoisella joukkueella. Rosterissa oli Venäjän omasta liigasta peräti kahdeksantoista pelaajaa. NHL:stä mukana oli tällä kertaa vain seitsemän miestä.
Tosin joukkueen kirkkain helmi tuli vuoden takaiseen tapaan Pohjois-Amerikasta. Kisojen parhaana pelaajana palkittu Atlanta Trashersin supertähti Ilja Kovaltshuck ui turnauspelaajien joukossa kirkkaimpaan ykköskategoriaan.
Hurja tempo
Molemmat joukkueet hyökkäsivät finaaliin hurjalla pelitemmolla. Heti kättelyssä nähtiin, että turnauksen esileikit on leikitty ja kahdeksan pelin harjoitusleiri on takana.
Eikä avausmaalia tarvinnut kauaa odottaa. Jason Spezza sai ohjata Shane Doanin ja Shea Weberin alustuksen jälkeen ajassa 5.37 kiekon tyhjään maaliin, kun Venäjän maalissa torjunut Ilja Bryzgalov oli pelattu tilanteesta ulos.
Osuma oli Ottawa Senatorsin riveistä MM-jäille lentäneelle Spezzalle turnauksen seitsemäs. Samalla mies nousi turnauksen maalipörssin jaetulle kärkipaikalle yhdessä Leijonien Niko Kapasen kanssa. Kapasen saldon arvoa nostaa se, että mies pelasi kisoissa vain seitsemän peliä.
Venäjä sai tasoituksensa, kun Philadelphian puolustaja Braydon Coburn nappasi itselleen kaksiminuuttisen. Punakoneen ylivoima päättyi pikaiseen tahtiin Vitali Atjushovin laukaukseen ja Oleg Saprikovin onnistuneeseen ohjaukseen.
Kaksi dominoi
Tasaisen toisen erän kohokohta saatiin ajassa 34.50. Alexander Radulov päätti koko kentän soolonsa näyttävään maalin. Esitys huipentui, kun Radulov pudotti kirsikkana kakulle maalivahti Dwayne Rolosonin jäihin ja nosti limpun nuottaan.
Venäjä ja Kanada ovat dominoineet MM-kisoja vakuuttavaan tapaan kevään 2003 Helsingin kisoista lähtien. Kanada on vienyt seitsemästä jaossa olleesta tittelistä kolme ja Venäjä kaksi. Ruotsilla ja Tshekillä on molemmilla yksi mestaruus.
Leijonat ei kohdannut Venäjää Sveitsissä, mutta Kanada kellistettiin Klotenin jatkolohkossa voittomaalikisan jälkeen. Hieno voitto tilastollisesti, mutta tuloksen taustalla kannattaa heittää jäitä hattuun.
Vaahteranlehtipaidat pelasivat finaalissa - taas kerran - aivan eri sykkeellä kuin merkityksettömissä alkusarjan ja jatkolohkon peleissä.
Sama pätee tosin Venäjäänkin. Bykovin ryhmä eteni loppuotteluun rutiinisuorituksilla. Kun finaalipäivä tuli eteen, väännettiin asenneruuvia ja pelinopeutta pari pykälää terhakkaimpiin lukemiin.
Ja hieno peliä kunnioittava finaalihan siitä loppujen lopuksi tuli. Aivan kuten vuosi sitten Kanadassa.
Löytyykö haastajia?
Aika näyttää, löytyykö näille kahdelle tämänhetkisille huippumaalle haastajia vielä ensi kauden arvokisoissakaan.
Kansainvälinen kiekkoperhe mittaa keskinäistä tasoaan ensi kaudella kahteen otteeseen - ensin helmikuussa Vancouverin olympiajäällä ja myöhemmin toukokuussa Kölnin ja Hannoverin MM-kapinoissa.
Jyväskyläläisväriä
Ottelussa oli myös jyväskyläläisväriä. Toisena päätuomarina vihelsi vakuuttavasti Jyri Rönn, 38. Jyväskyläläinen myyntipäällikkö on kolmas suomalainen pääviheltäjä MM-finaalissa. Aikaisemmin vastaava kunnia on langennut Jukka Pakaslahdelle (2002) ja Hannu Henrikssonille (2004). Toisissa MM-kisoissaan mukana olevan Rönnin uran erikoisuus on se, että hän puhaltanut pilliin myös Japanin kaukaloissa.