Lontoon kesäolympialaiset 2012 Ohjelma, aikataulu, blogi ja kisauutiset

Keskiviikko 25.7.2012

Jalkapallo

18.00-23.45NaisetAlkusarjan otteluita
18:00NaisetEnglanti-Uusi-Seelanti
19:00NaisetUSA-Ranska
20:45NaisetKameron-Brasilia
21:45NaisetKolumbia-Pohjois-Korea
Torstai 26.7.2012

Jalkapallo

14.00-23.45MiehetAlkusarjan otteluita
14:00MiehetHonduras-Marokko
16:30MiehetMeksiko-Etelä-Korea
16:45MiehetEspania-Japani
19:00MiehetArabiemiirikunnat-Uruguai
19:15MiehetGabon-Sveitsi
21:45MiehetBrasilia-Egypti
22:00MiehetEnglanti-Senegal
Perjantai 27.7.2012

Jousiammunta

11.00-13.00MiehetRanking-kierros
15.00-17.00NaisetRanking-kierros

Kisojen avajaiset

21.30-00.20
Lauantai 28.7.2012

Ammunta

10.15-18.00MiehetIlmapistooli 10 m Alkukilpailu ja finaali
10.15-18.00NaisetIlmakivääri 10 mAlkukilpailu ja finaali

Beach volley

11.00-01.50MiehetAlkusarjan otteluita
11.00-01.50NaisetAlkusarjan otteluita

Jalkapallo

14.00-23.45NaisetAlkusarjan otteluita
14:00NaisetJapani-Ruotsi
16:30NaisetUusi Seelanti-Brasilia
16:45NaisetKanada-Etelä Afrikka
19:00NaisetYhdysvallat-Kolumbia
19:15NaisetEnglanti-Kamerun
21:45NaisetRanska-Pohjois-Korea

Jousiammunta

11.00-14.20MiehetJoukkuekilpailuKarsinta
17.00-21.00MiehetJoukkuekilpailuPuolivälierät, välierät, pronssiottelu, loppuottelu

Judo

11.30-14.30Miehet60 kgAlkuerät ja Puolivälierät
11.30-14.30Naiset48 kgAlkuerät ja Puolivälierät
16.00-18.30Miehet60 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelu, loppuottelu
16.00-18.30Naiset48 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelu, loppuottelu

Koripallo

11.00-02.00NaisetAlkusarjan otteluita

Käsipallo

11.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30NaisetAlkusarjan otteluita

Maantiepyöräily

12.00-18.15MiehetMaantieajo

Miekkailu

13.00-17.30NaisetFlorettiAlkuerät, neljännesvälierät, puolivälierät
20.00-22.30NaisetFlorettiVälierät, pronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.30Miehet56 kgAlkuerät
15.30-18.30Miehet75 kgAlkuerät
22.30-01.30Miehet56 kgAlkuerät
22.30-01.30Miehet75 kgAlkuerät

Painonnosto

17.30-19.30Naiset48 kgRyhmä A

Pöytätennis

11.00-00.00MiehetAlkusarjan otteluita (1. kierros)
11.00-00.00NaisetAlkusarjan otteluita (1. kierros)

Ratsastus

12.00-18.15Kenttäratsastus, kouluratsastus 1. päiväHenkilökohtainen / joukkue

Soutu

11.30-16.10MiehetPerämiehetön kaksikkoAlkuerät
11.30-16.10MiehetKevyt perämiehetön nelonenAlkuerät
11.30-16.10MiehetKahdeksikkoAlkuerät
11.30-16.10MiehetYksikköAlkuerät
11.30-16.10MiehetPariairokaksikkoAlkuerät
11.30-16.10MiehetPariaironelonenAlkuerät
11.30-16.10NaisetPerämiehetön kaksikkoAlkuerät
11.30-16.10NaisetYksikköAlkuerät
11.30-16.10NaisetPariaironelonenAlkuerät

Sulkapallo

10.30-01.00MiehetAlkusarjan otteluita
10.30-01.00MiehetNelinpeliAlkusarjan otteluita
10.30-01.00NaisetAlkusarjan otteluita
10.30-01.00NaisetNelinpeliAlkusarjan otteluita
10.30-01.00SekanelinpeliAlkusarjan otteluita

Tennis

13.30-22.00Miehet1. kierros
13.30-22.00Naiset1. kierros
13.30-22.00MiehetNelinpeli1. kierros
13.30-22.00NaisetNelinpeli1. kierros

Uinti

12.00-15.00Miehet100 m ruAlkuerät
12.00-15.00Miehet400 m vuAlkuerät
12.00-15.00Miehet400 m skuAlkuerät
12.00-15.00Naiset100 m puAlkuerät
12.00-15.00Naiset400 m skuAlkuerät
12.00-15.00Naiset4x100 m vuAlkuerät
21.30-23.35Miehet100 m ruVälierät
21.30-23.35Miehet400 m vuFinaali
21.30-23.35Miehet400 m skuFinaali
21.30-23.35Naiset100 m puVälierät
21.30-23.35Naiset400 m skuFinaali
21.30-23.35Naiset4x100 m vuFinaali

Voimistelu

13.00-00.10MiehetTelinevoimisteluKarsinta
Sunnuntai 29.7.2012

Ammunta

11.00-19.30Naiset10 m ilmapistooliAlkukilpailu ja finaali
11.00-19.30 NaisetSkeetAlkukilpailu ja finaali

Beach volley

11.00-01.50MiehetAlkusarjan otteluita
11.00-01.50 NaisetAlkusarjan otteluita

Jalkapallo

14.00-23.45MiehetAlkusarjan otteluita
14:00MiehetEgypti-Uusi Seelanti
16:30MiehetMeksiko-Gabon
17:00MiehetBrasilia-Valko-Venäjä
19:00MiehetSenegal-Uruguay
19:15MiehetEtelä-Korea-Sveitsi
21:45MiehetEspania-Honduras

Jousiammunta

11.00-14.20NaisetJoukkuekilpailuKarsinta
17.00-21.00NaisetJoukkuekilpailuPuolivälierät, välierät, pronssiottelu, loppuottelu

Judo

11.30-14.30Miehet66 kgAlkuerät ja Puolivälierät
11.30-14.30Naiset52 kgAlkuerät ja Puolivälierät
16.00-18.30Miehet66 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu
16.00-18.30Naiset52 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu

Koripallo

11.00-02.00MiehetAlkusarjan otteluita

Koskimelonta

15.30-19.40MiehetC1Alkuerät
15.30-19.40MiehetK1Alkuerät

Käsipallo

11.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30MiehetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Maantiepyöräily

14.00-18.15NaisetMaantieajo

Miekkailu

12.30-16.00MiehetSäiläKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät
20.00-21.50MiehetSäiläVälierät, pronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.30Miehet60 kgAlkuerät
15.30-18.30Miehet69 kgAlkuerät
22.30-01.30Miehet60 kgAlkuerät
22.30-01.30Miehet69 kgAlkuerät

Painonnosto

12.00-16.00Miehet56 kgRyhmä B
12.00-16.00Naiset53 kgRyhmä B
17.30-19.30Naiset 53 kgRyhmä A
21.00-23.00Miehet56 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00MiehetFinn
14.00-20.00MiehetStar
14.00-20.00NaisetElliot 6m

Pöytätennis

11.00-14.00Miehet2. kierros
11.00-14.00Naiset2. kierros
15.30-18.30Miehet2. kierros
20.00-00.00Naiset3. kierros

Ratsastus

12.00-18.15Kenttäratsastus, kouluratsastus2. päivä. Henkilökohtainen / joukkue.

Soutu

11.30-13.50MiehetKevyt perämiehetön nelonenKeräilyerät
11.30-13.50MiehetYksikköKeräilyerät
11.30-13.50MiehetPariairokaksikkoKeräilyerät
11.30-13.50MiehetKevyt pariairokaksikkoAlkuerät
11.30-13.50NaisetKahdeksikkoAlkuerät
11.30-13.50NaisetYksikköKeräilyerät
11.30-13.50NaisetKevyt pariairokaksikkoAlkuerät

Sulkapallo

10.30-01.00MiehetAlkusarjan otteluita
10.30-01.00MiehetNelinpeliAlkusarjan otteluita
10.30-01.00NaisetAlkusarjan otteluita
10.30-01.00NaisetNelinpeliAlkusarjan otteluita
10.30-01.00SekanelinpeliAlkusarjan otteluita

Tennis

14.00-22.00Miehet1. kierros
14.00-22.00Naiset1. kierros
14.00-22.00MiehetNelinpeli1. kierros
14.00-22.00NaisetNelinpeli1. kierros

Uimahypyt

17.00-18.10NaisetPonnahduslauta 3 mParikilpailu

Uinti

12.00-14.50Miehet100 m suAlkuerät
12.00-14.50Miehet200 m vuAlkuerät
12.00-14.50 Miehet4x100 vuAlkuerät
12.00-14.50Naiset100 m suAlkuerät
12.00-14.50Naiset100 m ruAlkuerät
12.00-14.50Naiset400 m vuAlkuerät
21.30-23.35Miehet100 m suVälierät
21.30-23.35Miehet200 m vuVälierät
21.30-23.35Miehet100 m ruFinaali
21.30-23.35Miehet4x100 m vuFinaali
21.30-23.35Naiset100 m suVälierät
21.30-23.35Naiset100 m ruVälierät
21.30-23.35Naiset100 m puFinaali
21.30-23.35Naiset400 m vuFinaali

Vesipallo

12.00-23.00MiehetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

11.30-23.30NaisetTelinevoimisteluKarsinta
Maanantai 30.7.2012

Ammunta

11.00-16.30MiehetilmakivääriAlkukilpailu
11.00-16.30MiehetSkeetAlkukilpailu, 1. päivä

Beach volley

11.00-01.50MiehetAlkusarjan otteluita
11.00-01.50NaisetAlkusarjan otteluita

Jousiammunta

11.00-15.00MiehetKarsinta
11.00-15.00NaisetKarsinta
17.00-19.40MiehetAlkuerät, neljännesvälierät
17.00-19.40NaisetAlkuerät, neljännesvälierät

Judo

11.30-14.30Miehet73 kgAlkuerät, puolivälierät
11.30.14.30Naiset57 kgAlkuerät, puolivälierät
16.00-18.30Miehet73 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu
16.00-18.30Naiset57 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu

Koripallo

11.00-02.00NaisetAlkusarjan otteluita

Koskimelonta

15.30-19.30MiehetC2Alkuerät
15.30-19.30NaisetK1Alkuerät

Käsipallo

11.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30NaisetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Miekkailu

12.30-17.30NaisetKalpaAlkuerät, neljännesvälierät, puolivälierät
20.00-22.30NaisetKalpaVälierät, pronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.00Miehet52 kgAlkuerät
15.30-18.00Miehet81 kgAlkuerät
22.30-01.00Miehet52 kgAlkuerät
22.30-01.00Miehet81 kgAlkuerät

Painonnosto

12.00-16.00Miehet62 kgryhmä B
12.00-16.00Naiset58 kgryhmä B
17.30-19.30Naiset58 kgryhmä A
21.00-23.00Miehet62 kgryhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49er
14.00-20.00MiehetFinn
14.00-20.00MiehetLaser
14.00-20.00MiehetRS:X
14.00-20.00MiehetStar
14.00-20.00NaisetElliot 6m
14.00-20.00NaisetLaser Radial
14.00-20.00NaisetRS:X

Pöytätennis

12.00-16.00Miehet3. kierros
17.30-19.30Naiset4. kierros
21.00-23.00Miehet4. kierros

Ratsastus

14.30-19.30Kenttäratsastus, maasto-osuusHenkilökohtainen / joukkue

Soutu

11.30-13.10MiehetPerämiehetön kaksikkoKeräilyerä
11.30-13.10MiehetPerämiehetön nelonenAlkuerät
11.30-13.10MiehetKahdeksikkoKeräilyerä
11.30-13.10MiehetPariaironelonenKeräilyerä
11.30-13.10NaisetPerämiehetön kaksikkoKeräilyerä
11.30-13.10NaisetPariairokaksikkoAlkuerät
11.30-13.10NaisetPariaironelonenKeräilyerä

Sulkapallo

10.30-01.00MiehetAlkusarjan otteluita
10.30-01.00MiehetNelinpeliAlkusarjan otteluita
10.30-01.00NaisetAlkusarjan otteluita
10.30-01.00NaisetNelinpeliAlkusarjan otteluita
10.30-01.00SekanelinpeliAlkusarjan otteluita

Tennis

13.30-22.00Miehet2. kierros
13.30-22.00Naiset2. kierros
13.30-22.00MiehetNelinpeli2. kierros
13.30-22.00NaisetNelinpeli2. kierros

Uimahypyt

17.00-18.15MiehetKerroshypyt 10 mParikilpailu

Uinti

12.00-13.40Miehet200 m puAlkuerät
12.00-13.40Naiset200 m vuAlkuerät
12.00-13.40Naiset200 m skuAlkuerät
21.30-23.15Miehet200 m puVälierät
21.30-23.15Miehet100 m suFinaali
21.30-23.15Miehet200 m vuFinaali
21.30-23.15Naiset200 m vuVälierät
21.30-23.15Naiset200 m skuVälierät
21.30-23.15Naiset100 m suFinaali
21.30-23.15Naiset100 m ruFinaali

Vesipallo

16.10-23.00NaisetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

18.30-21.30MiehetTelinevoimistelu, joukkue, finaali
Tiistai 31.7.2012

Ammunta

11.00-17.15MiehetSkeetAlkukilpailu 2. päivä, finaali

Beach volley

11.00-01.50MiehetAlkusarjan otteluita
11.00-01.50NaisetAlkusarjan otteluita

Jalkapallo

16.30-23.45NaisetAlkusarjan otteluita

Jousiammunta

11.00-15.00MiehetAlkuerät, neljännesvälierät
11.00-15.00NaisetAlkuerät, neljännesvälierät
17.00-19.40MiehetAlkuerät, neljännesvälierät
17.00-19.40NaisetAlkuerät, neljännesvälierät

Judo

11.30-14.30Miehet81 kgAlkuerät, puolivälierät
11.30-14.30Naiset63 kgAlkuerät, puolivälierät
16.00-18.30Miehet81 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu
16.00-18.30Naiset63 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu

Koripallo

11.00-02.00MiehetAlkusarjan otteluita

Koskimelonta

15.30-17.50MiehetC1Välierät, finaali

Käsipallo

11.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30MiehetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Miekkailu

12.30-17.30MiehetFlorettiAlkuerät, neljännesvälierät, puolivälierät
20.00-22.30MiehetFlorettiVälierät, pronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.15Miehet49 kgAlkuerät
15.30-18.15Miehet64 kgAlkuerät
22.30-01.15Miehet49 kgAlkuerät
22.30-01.15Miehet64 kgAlkuerät

Painonnosto

12.00-16.00Miehet69 kgRyhmä B
12.00-16.00Naiset63 kgRyhmä B
17.30-19.30Naiset63 kgRyhmä A
21.00-23.00Miehet69 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49er
14.00-20.00MiehetFinn
14.00-20.00MiehetLaser
14.00-20.00MiehetRS:X
14.00-20.00MiehetStar
14.00-20.00NaisetElliot 6m
14.00-20.00NaisetLaser Radial
14.00-20.00NaisetRS:X

Pöytätennis

12.00-16.00NaisetPuolivälierät
18.00-20.00NaisetVälierät
22.00-00.00MiehetPuolivälierät

Ratsastus

12.30-18.00Kenttäratsastus, esteratsastushenkilökohtainen / joukkue

Soutu

11.30-14.40MiehetPerämiehetön nelonenKeräilyerä
11.30-14.40MiehetKevyt perämiehetön nelonenVälierät
11.30-14.40MiehetYksikköPuolivälierät
11.30-14.40MiehetPariairokaksikkoVälierät
11.30-14.40MiehetKevyt pariairokaksikkoKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu
11.30-14.40NaisetYksikköPuolivälierät
11.30-14.40NaisetPariairokaksikkokeräilyerä
11.30-14.40NaisetKevyt pariairokaksikkokeräilyerät

Sulkapallo

10.30-01.00Miehetalkusarjan otteluita
10.30-01.00MiehetNelinpeli, alkusarjan otteluita
10.30-01.00Naisetalkusarjan otteluita
10.30-01.00NaisetNelinpeli, alkusarjan otteluita
10.30-01.00Sekanelinpeli, alkusarjan otteluita

Tennis

13.30-22.00Miehet2. kierros
13.30-22.00Naiset2. kierros
13.30-22.00MiehetNelinpeliPuolivälierät
13.30-22.00NaisetNelinpeliPuolivälierät

Uimahypyt

17.00-18.10NaisetKerroshypyt 10 mParikilpailu

Uinti

12.00-14.15Miehet100 m vuAlkuerät
12.00-14.15Miehet200 m ruAlkuerät
12.00-14.15Miehet4x200 m vuAlkuerät
12.00-14.15Naiset200 m puAlkuerät
21.30-23.20Miehet100 m vuVälierät
21.30-23.20Miehet200 m ruVälierät
21.30-23.20Miehet200 m puFinaali
21.30-23.20Miehet4x200 m vuFinaali
21.30-23.20Naiset200 m puVälierät
21.30-23.20Naiset200 m vuFinaali
21.30-23.20Naiset200 m skuFinaali

Vesipallo

12.00-23.00MiehetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

18.30-20.40NaisetTelinevoimistelu, joukkueFinaali
Keskiviikko 1.8.2012

Ammunta

11.00-18.15Naiset25 m urheilupistooliAlkukilpailu, finaali

Beach volley

11.00-01.50MiehetAlkusarjan otteluita
11.00-01.50NaisetAlkusarjan otteluita

Jalkapallo

16.30-23.45MiehetAlkusarjan otteluita
16:30MiehetEgypti-Valko-Venäjä
19:00MiehetEtelä-Korea-Gabon
21:45MiehetEnglanti-Uruguay

Jousiammunta

11.00-15.00MiehetAlkuerät, neljännesvälierät
11.00-15.00NaisetAlkuerät, neljännesvälierät
17.00-21.00MiehetAlkuerät, neljännesvälierät
17.00-21.00NaisetAlkuerät, neljännesvälierät

Judo

11.30-14.30Miehet90 kgAlkuerät, puolivälierät
11.30-14.30Naiset70 kgAlkuerät, puolivälierät
16.00-18.30Miehet90 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu
16.00-18.30Naiset70 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu

Koripallo

11.00-02.00NaisetAlkusarjan otteluita

Koskimelonta

15.30-18.05MiehetK1Välierät, finaali

Käsipallo

11.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30NaisetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Maantiepyöräily

12.00-13.30NaisetAika-ajo
15.00-18.15MiehetAika-ajo

Miekkailu

11.00-17.40MiehetKalpaAlkuerät, neljännesvälierät, puolivälierät
11.00-17.40NaisetSäiläAlkuerät, neljännesvälierät, puolivälierät
19.30-23.20MiehetKalpaVälierät, pronssiottelu, loppuottelu
19.30-23.20NaisetSäiläVälierät, pronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.30Miehet56 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Miehet91 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Miehet+91kgNeljännesvälierät
22.30-01.30Miehet56 kgNeljännesvälierät
22.30-01.30Miehet91 kgNeljännesvälierät
22.30-01.30Miehet+91kgNeljännesvälierät

Painonnosto

12.00-16.00Miehet77 kgRyhmä B
12.00-16.00Naiset69 kgRyhmä B
17.30-19.30Naiset69 kgRyhmä A
21.00-23.00Miehet77 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49er
14.00-20.00MiehetLaser
14.00-20.00MiehetRS:X
14.00-20.00NaisetElliot 6m
14.00-20.00NaisetLaser Radial
14.00-20.00NaisetRS:X

Pöytätennis

12.00-14.00MiehetPuolivälierät
16.30-18.30NaisetPronssiottelu, loppuottelu

Soutu

11.30-14.50MiehetPerämiehetön kaksikkoVälierät
11.30-14.50MiehetKahdeksikkoSijoituserä, finaali
11.30-14.50MiehetYksikköSijoituserät, finaali
11.30-14.50MiehetKevyt pariairokaksikkoSijoituserät
11.30-14.50MiehetPariaironelonenVälierät
11.30-14.50NaisetPerämiehetön kaksikkoSijoituserä, finaali
11.30-14.50NaisetPariaironelonenSijoituserä, finaali

Sulkapallo

11.00-13.00MiehetNeljännesvälierät
11.00-13.00NaisetNeljännesvälierät
11.00-13.00SekanelinpeliPuolivälierät
14.30-17.30MiehetNeljännesvälierät
14.30-17.30NaisetNeljännesvälierät
14.30-17.30SekanelinpeliPuolivälierät
19.00-23.00MiehetNeljännesvälierät
19.00-23.00NaisetNeljännesvälierät
19.00-23.00NaisetNelinpeliPuolivälierät

Tennis

13.30-22.00Miehet3. kierros
13.30-22.00Naiset3. kierros
13.30-22.00Sekanelinpeli1. kierros

Uimahypyt

17.00-18.15MiehetPonnahduslauta 3 mParikilpailu

Uinti

12.00-15.05Miehet200 m suAlkuerät
12.00-15.05Miehet200 m skuAlkuerät
12.00-15.05Naiset100 m vuAlkuerät
12.00-15.05Naiset200 m ruAlkuerät
12.00-15.05Naiset4x200 m vuAlkuerät
21.30-23.35Miehet200 m suVälierät
21.30-23.35Miehet200 m skuVälierät
21.30-23.35Miehet100 m vuFinaali
21.30-23.35Miehet200 m ruFinaali
21.30-23.35Naiset100 m vuVälierät
21.30-23.35Naiset200 m ruVälierät
21.30-23.35Naiset200 m puFinaali
21.30-23.35Naiset4x200 m vuFinaali

Vesipallo

16.10-23.00NaisetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

18.30-21.35MiehetTelinevoimistelumoniottelu
Torstai 2.8.2012

Ammunta

11.00-18.15Miehet25 m olympiapistooliAlkukilpailu, vaihe 1
11.00-18.15MiehetKaksoistrapAlkukilpailu, finaali

Beach volley

11.00-01.50MiehetAlkusarjan otteluita
11.00-01.50NaisetAlkusarjan otteluita
22.00-01.50MiehetLucky loser -otteluita
22.00-01.50NaisetLucky loser -otteluita

Jousiammunta

11.00-12.45NaisetNeljännesvälierät
16.00-18.20NaisetPuolivälierät, välierät, pronssiottelu, loppuottelu

Judo

11.30-14.30Miehet100 kgAlkuerät, puolivälierät
11.30-14.30Naiset78 kgAlkuerät, puolivälierät
16.00-18.30Miehet100 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu
16.00-18.30Naiset78 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu

Koripallo

11.00-02.00MiehetAlkusarjan otteluita

Koskimelonta

15.30-19.00MiehetC2Välierät, finaali
15.30-19.00NaisetK1Välierät, finaali

Käsipallo

11.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30MiehetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Miekkailu

11.00-18.30NaisetFloretti, joukkueNeljännesvälierät, puolivälierät, sijat 5-8, välierät
20.00-22.50NaisetFloretti, joukkuePronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-17.30Miehet60 kgNeljännesvälierät
15.30-17.30Miehet75 kgNeljännesvälierät
22.30-00.30Miehet60 kgNeljännesvälierät
22.30-00.30Miehet75 kgNeljännesvälierät

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49er
14.00-20.00Miehet470
14.00-20.00MiehetFinn
14.00-20.00MiehetStar
14.00-20.00Naiset470
14.00-20.00NaisetElliot 6m

Pöytätennis

12.00-14.00MiehetVälierät
16.30-18.30MiehetPronssiottelu, loppuottelu

Ratapyöräily

18.00-20.30MiehetJoukkue takaa-ajoKarsinta
18.00-20.30MiehetSprintti, joukkueKarsinta, välierät, finaali
18.00-20.30NaisetSprintti, joukkueKarsinta, välierät, finaali

Ratsastus

13.00-17.30Kouluratsastus, joukkue1. päivä

Soutu

11.30-14.50MiehetPerämiehetön nelonenVälierät
11.30-14.50MiehetKevyt perämiehetön nelonenSijoituserä, finaali
11.30-14.50MiehetPariairokaksikkoSijoituserä, finaali
11.30-14.50MiehetKevyt pariairokaksikkoVälierät
11.30-14.50NaisetKahdeksikkoFinaali
11.30-14.50NaisetYksikköSijoituserät, välierät
11.30-14.50NaisetKevyt pariairokaksikkoVälierät

Sulkapallo

11.00-13.00MiehetNelinpeliPuolivälierät
14.30-17.30NaisetPuolivälierät
14.30-17.30SekanelinpeliVälierät
19.00-22.00MiehetPuolivälierät
19.00-22.00NaisetNelinpeliVälierät

Tennis

13.30-22.00MiehetPuolivälierät
13.30-22.00NaisetPuolivälierät
13.30-22.00MiehetNelinpeliVälierät
13.30-22.00NaisetNelinpeliVälierät
13.30-22.00SekanelinpeliPuolivälierät

Uinti

12.00-14.10Miehet50 m vuAlkuerät
12.00-14.10Miehet100 m puAlkuerät
12.00-14.10Naiset200 m suAlkuerät
12.00-14.10Naiset800 m vuAlkuerät
21.30-23.05Miehet50 m vuVälierät
21.30-23.05Miehet100 m puVälierät
21.30-23.05Miehet200 m suFinaali
21.30-23.05Miehet200 m skuFinaali
21.30-23.05Naiset200 m suVälierät
21.30-23.05Naiset100 m vuVälierät
21.30-23.05Naiset200 m ruFinaali

Vesipallo

12.00-23.00MiehetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

18.30-21.30NaisetTelinevoimisteluMoniottelu
Perjantai 3.8.2012

Ammunta

11.00-18.30Miehet25 m olympiapistooliAlkukilpailu, vaihe 2, finaali
11.00-18.30Miehet50 m pienoiskivääri makuuAlkukilpailu, finaali

Beach volley

11.00-00.50MiehetPuolivälierät
11.00-00.50NaisetPuolivälierät

Jalkapallo

14.00-16.00NaisetPuolivälierä
16.30-18.30NaisetPuolivälierä
19.00-21.00NaisetPuolivälierä
21.30-23.30NaisetPuolivälierä

Jousiammunta

11.00-12.45MiehetNeljännesvälierät
16.00-18.20MiehetPuolivälierät, välierät, pronssiottelu, loppuottelu

Judo

11.30-14.30Miehet+100 kgAlkuerät, puolivälierät
11.30-14.30Naiset+78 kgAlkuerät, puolivälierät
16.00-18.30Miehet+100 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu
16.00-18.30Naiset+78 kgKeräilyerät, välierät, pronssiottelut, loppuottelu

Koripallo

11.00-02.00NaisetAlkusarjan otteluita

Käsipallo

11.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30NaisetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Miekkailu

12.30-17.30MiehetSäilä, joukkueNeljännesvälierät, puolivälierät, sijat 5-8, välierät
20.00-21.50MiehetSäilä, joukkuePronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-17.30Miehet52 kgNeljännesvälierät
15.30-17.30Miehet69 kgNeljännesvälierät
22.30-00.30Miehet52 kgNeljännesvälierät
22.30-00.30Miehet69 kgNeljännesvälierät

Painonnosto

12.00-16.00Miehet85 kgRyhmä B
12.00-16.00Naiset75 kgRyhmä B
17.30-19.30Naiset75 kgRyhmä A
21.00-23.00Miehet85 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49er
14.00-20.00Miehet470
14.00-20.00MiehetFinn
14.00-20.00MiehetLaser
14.00-20.00MiehetStar
14.00-20.00Naiset470
14.00-20.00NaisetLaser Radial

Pöytätennis

12.00-19.30NaisetJoukkue1. kierros
21.00-00.00MiehetJoukkue1. kierros

Ratapyöräily

18.00-20.55MiehetJoukkue takaa-ajoAlkuerät, finaali
18.00.20.55NaisetKeirinAlkuerät, keräilyerät, jatkoerät, finaali
18.00-20.55NaisetJoukkue takaa-ajoKarsinta

Ratsastus

13.00-17.30Kouluratsastus, joukkue2. päivä

Soutu

11.30-14.50MiehetPerämiehetön kaksikkoSijoituserä, finaali
11.30-14.50MiehetYksikköSijoituserät, finaali
11.30-14.50MiehetPariaironelonenSijoituserä, finaali
11.30-14.50NaisetPariairokaksikkoSijoituserä, finaali
11.30-14.50NaisetYksikköSijoituserät, finaali

Sulkapallo

11.00-14.00NaisetVälierät
11.00-14.00SekanelinpeliPronssiottelu
15.30-19.00MiehetVälierät
15.30-19.00SekanelinpeliLoppuottelu

Tennis

14.00-22.00MiehetVälierät
14.00-22.00NaisetVälierät
14.00-22.00SekanelinpeliVälierät

Uimahypyt

16.30-19.30NaisetPonnahduslauta 3 mKarsinta

Uinti

12.00-14.50Miehet1 500 m vuAlkuerät
12.00-14.50Miehet4x100 m skuAlkuerät
12.00-14.50Naiset50 m vuAlkuerät
12.00-14.50Naiset4x100 m skuAlkuerät
21.30-22.50Miehet50 m vuFinaali
21.30-22.50Miehet100 m puFinaali
21.30-22.50Naiset50 m vuVälierät
21.30-22.50Naiset200 m suFinaali
21.30-22.50Naiset800 m vuFinaali

Vesipallo

16.10-23.00NaisetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

16.00-18.15MiehetTrampoliiniKarsinta, finaali

Yleisurheilu

12.00-15.45Miehet400 m ajAlkuerät
12.00-15.45Miehet3 000 m ejAlkuerät
12.00-15.45MiehetMoukariKarsinta
12.00-15.45MiehetKuulaKarsinta
12.00-15.45Naiset100 mKarsinta
12.00-15.45Naiset400 mAlkuerät
12.00-15.45NaisetKolmiloikkaKarsinta
12.00-15.45Naiset7-ottelu, 100 m aj, korkeus
21.00-23.55Miehet1 500 mAlkuerät
21.00-23.55MiehetPituusKarsinta
21.00-23.55MiehetKuulaFinaali
21.00-23.55Naiset100 mAlkuerät
21.00-23.55Naiset10 000 mFinaali
21.00-23.55NaisetKiekkoKarsinta
21.00-23.55Naiset7-ottelu, kuula, 200 m
Lauantai 4.8.2012

Ammunta

11.00-19.30Naiset50 m pienoiskivääri asentokilpailuAlkukilpailu, finaali
11.00-19.30NaisetTrapAlkukilpailu, finaali

Beach volley

11.00-00.50MiehetPuolivälierät
11.00-00.50NaisetPuolivälierät

Jalkapallo

14.00-16.00MiehetPuolivälierä
16.30-18.30MiehetPuolivälierä
19.00-21.00MiehetPuolivälierä
21.30-23.30MiehetPuolivälierä

Koripallo

11.00-02.00MiehetAlkusarjan otteluita

Käsipallo

11.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30MiehetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Miekkailu

11.00-18.30NaisetKalpa, joukkueNeljännesvälierät, puolivälierät, sijat 5-8, välierät
20.00-22.50NaisetKalpa, joukkuePronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.30Miehet49 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Miehet64 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Miehet81 kgNeljännesvälierät
22.30-01.30Miehet49 kgNeljännesvälierät
22.30-01.30Miehet64 kgNeljännesvälierät
22.30-01.30Miehet81 kgNeljännesvälierät

Painonnosto

17.30-19.30Miehet94 kgRyhmä B
21.00-23.00Miehet94 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Naiset470
14.00-20.00NaisetElliot 6m
14.00-20.00NaisetLaser Radial
14.00-20.00NaisetRS:X

Pöytätennis

12.00-15.00MiehetJoukkue1. kierros
16.30-19.30NaisetJoukkuePuolivälierät
21.00-00.00NaisetJoukkuePuolivälierät

Ratapyöräily

12.00-13.30MiehetOmniumLentävä lähtö
12.00-13.30MiehetSprinttiKarsinta, neljännesvälierät
18.00-20.40MiehetOmnium, 30 km pisteajoPudotusajo
18.00-20.40MiehetSprinttiKeräilyerät, puolivälierät, sijat 9-12
18.00-20.40NaisetJoukkuetakaa-ajoAlkuerät, finaali

Ratsastus

12.30-16.15Esteratsastus, henkilökohtainenKarsinta
12.30-16.15Esteratsastus, joukkueKarsinta

Soutu

11.30-14.50MiehetPerämiehetön nelonenSijoituserä, finaali
11.30-14.50MiehetKevyt pariairokaksikkoSijoituserät, finaali
11.30-14.50NaisetKevyt pariairokaksikkoSijoituserät, finaali

Sulkapallo

11.00-14.00MiehetNelinpeliVälierät
11.00-14.00NaisetNelinpeliPronssiottelu
15.30-19.00NaisetPronssiottelu, loppuottelu
15.30-19.00NaisetNelinpeliLoppuottelu

Tennis

14.00-22.30MiehetNelinpeliPronssiottelu
14.00-22.30NaisetPronssiottelu
14.00-22.30SekanelinpeliPronssiottelu
16.00-22.30MiehetNelinpeliLoppuottelu
16.00-22.30NaisetLoppuottelu

Triathlon

11.00-13.40NaisetTriathlon

Uimahypyt

16.30-18.10NaisetPonnahduslauta 3 mVälierät

Uinti

21.30-23.00Miehet1 500 m vuFinaali
21.30-23.00Miehet4x100 m skuFinaali
21.30-23.00Naiset50 m vuFinaali
21.30-23.00Naiset4x100 m skuFinaali

Vesipallo

12.00-23.00MiehetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

16.00-18.15NaisetTrampoliiniKarsinta, finaali

Yleisurheilu

12.00-15.45Miehet100 mKarsinta, alkuerät
12.00-15.45Miehet400 mAlkuerät
12.00-15.45Naiset3 000 m ejAlkuerät
12.00-15.45NaisetSeiväsKarsinta
12.00-15.45Naiset7-ottelu, pituus, keihäs
19.00-20.30Miehet20 km kävely
20.50-00.05Miehet400 m ajVälierät
20.50-00.05Miehet10 000 mFinaali
20.50-00.05MiehetPituusFinaali
20.50-00.05Naiset100 mVälierät, finaali
20.50-00.05Naiset400 mVälierät
20.50-00.05NaisetKiekkoFinaali
20.50-00.05Naiset7-ottelu, 800 m
Sunnuntai 5.8.2012

Ammunta

11.00-18.00Miehet50 m pistooliAlkukilpailu, finaali
11.00-18.00MiehetTrapAlkukilpailu 1. päivä

Beach volley

20.00-01.50NaisetPuolivälierät

Koripallo

11.00-02.00NaisetAlkusarjan otteluita

Käsipallo

11.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30NaisetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Miekkailu

11.00-18.30MiehetFloretti, joukkueNeljännesvälierät, puolivälierät, sijat 5-8, välierät
20.00-22.50MiehetFloretti, joukkuePronssiottelu, loppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.30Naiset51 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Naiset60 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Naiset75 kgNeljännesvälierät
22.30-00.30Miehet56 kgNeljännesvälierät
22.30-00.30Miehet91 kgNeljännesvälierät

Paini

15.00-17.45Miehet55 kg kreikkalais-roomalainenKarsinta, erät, välierät
15.00-17.45Miehet74 kg kreikkalais-roomalainenKarsinta, erät, välierät
19.45-22.15Miehet55 kg kreikkalais-roomalainenKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Miehet74 kg kreikkalais-roomalainenKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Painonnosto

17.30-19.30Naiset+75 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49er
14.00-20.00MiehetFinnMitalilähtö
14.00-20.00MiehetRS:X
14.00-20.00MiehetStarMitalilähtö
14.00-20.00NaisetRS:X

Pöytätennis

12.00-15.00MiehetPuolivälierät, joukkue
16.30-19.30MiehetPuolivälierät, joukkue
21.00-00.00NaisetVälierä, joukkue

Ratapyöräily

12.00-13.25MiehetOmnium4 km takaa-ajo
12.00-13.25NaisetSprinttiKarsinta
18.00-21.05MiehetOmnium15 km linja-ajo, 1 km aika-ajo
18.00-21.05MiehetSprinttiPuolivälierät, sijat 5-8
18.00-21.05NaisetSprinttiNeljännesvälierät, puolivälierät, keräilyerät, sijat 9-12

Ratsastus

13.00-16.30Esteratsastus, joukkue1. kierros

Sulkapallo

11.00-13.00MiehetPronssiottelu
11.00-13.00MiehetNelinpeliPronssiottelu
15.00-18.00MiehetLoppuottelu
15.00-18.00MiehetNelinpeliLoppuottelu

Taitouinti

17.00-18.40NaisetParikilpailuTekniikkaohjelma

Tennis

14.00-22.30MiehetPronssiottelu, loppuottelu
14.00-22.30NaisetNelinpeliPronssiottelu, loppuottelu
14.00-22.30SekanelinpeliLoppuottelu

Uimahypyt

21.00-22.30NaisetPonnahduslauta 3 mFinaali

Vesipallo

16.50-23.40NaisetPuolivälierät

Voimistelu

16.00-18.15MiehetTelinekohtaiset, permantoFinaali
16.00-18.15MiehetTelinekohtaiset, hevonenFinaali
16.00-18.15NaisetTelinekohtaiset, hyppyFinaali

Yleisurheilu

13.00-15.00NaisetMaraton
20.50-23.55Miehet100 mVälierät, finaali
20.50-23.55Miehet400 mVälierät
20.50-23.55Miehet1 500 mVälierät
20.50-23.55Miehet3 000 m ejFinaali
20.50-23.55MiehetKorkeusKarsinta
20.50-23.55MiehetMoukariFinaali
20.50-23.55Naiset400 mFinaali
20.50-23.55Naiset400 m ajAlkuerät
20.50-23.55NaisetKolmiloikkaFinaali
Maanantai 6.8.2012

Ammunta

11.00-19.30Miehet50 m pienoiskivääri asentokilpailuAlkukilpailu, finaali
11.00-19.30MiehetTrapAlkukilpailu 2. päivä, finaali

Beach volley

20.00-01.50MiehetPuolivälierät

Jalkapallo

19.00-21.00NaisetVälierä
21.45-23.45NaisetVälierä

Koripallo

11.00-02.00MiehetAlkusarjan otteluita

Käsipallo

11.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Lentopallo

11.30-01.30MiehetAlkusarjan otteluita

Maahockey

10.30-00.45NaisetAlkusarjan otteluita

Nyrkkeily

15.30-18.30Naiset51 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Naiset60 kgNeljännesvälierät
15.30-18.30Naiset75 kgNeljännesvälierät
22.30-01.30Miehet60 kgPuolivälierät
22.30-01.30Miehet75 kgPuolivälierät
22.30-01.30Miehet+91 kgPuolivälierät

Paini

15.00-17.45Miehet60 kg kreikkalais-roomalainenKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Miehet84 kg kreikkalais-roomalainenKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Miehet120 kg kreikkalais-roomalainenKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
19.45-22.15Miehet60 kg kreikkalais-roomalainenKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Miehet84 kg kreikkalais-roomalainenKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Miehet120 kg kreikkalais-roomalainenKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Painonnosto

17.30-19.30Miehet105 kgRyhmä B
21.00-23.00Miehet105 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49er
14.00-20.00Miehet470
14.00-20.00MiehetLaserMitalilähtö
14.00-20.00Naiset470
14.00-20.00NaisetLaser RadialMitalilähtö

Pöytätennis

12.00-15.00NaisetVälierä, joukkue
16.30-19.30MiehetVälierä, joukkue
21.00-00.00MiehetVälierä, joukkue

Ratamelonta

11.30-13.50MiehetC1 1 000 mAlkuerät, välierät
11.30-13.50MiehetK1 1 000 mAlkuerät, välierät
11.30-13.50MiehetK2 1 000 mAlkuerät, välierät
11.30-13.50NaisetK4 500 mAlkuerät, välierät

Ratapyöräily

18.00-20.55MiehetSprinttiVälierät, finaalit
18.00-20.55NaisetOmnium, lentävä lähtö, 20 km pisteajoPudotusajo
18.00-20.55NaisetSprinttiPuolivälierät, sijat 5-8

Ratsastus

16.00-19.30Esteratsastus, joukkue2. kierros

Taitouinti

17.00-19.10NaisetParikilpailuVapaaohjelma

Uimahypyt

21.00-00.30MiehetPonnahduslauta 3 mKarsinta

Vesipallo

12.00-23.00MiehetAlkusarjan otteluita

Voimistelu

16.00-18.20MiehetTelinekohtaiset, renkaatFinaali
16.00-18.20MiehetTelinekohtaiset, hyppyFinaali
16.00-18.20NaisetTelinekohtaiset, eritasonojapuutFinaali

Yleisurheilu

12.00-14.20Miehet800 mAlkuerät
12.00-14.20MiehetKiekkoKarsinta
12.00-14.20Naiset100 m ajAlkuerät
12.00-14.20Naiset1 500 mAlkuerät
12.00-14.20NaisetKuulaKarsinta
20.50-23.40Miehet400 mFinaali
20.50-23.40Miehet400 m ajFinaali
20.50-23.40Naiset200 mAlkuerät
20.50-23.40Naiset400 m ajVälierät
20.50-23.40Naiset3 000 m ejFinaali
20.50-23.40NaisetSeiväsFinaali
20.50-23.40NaisetKuulaFinaali
Tiistai 7.8.2012

Beach volley

19.00-20.50MiehetVälierä
19.00-20.50NaisetVälierä
23.00-01.50MiehetVälierä
23.00-01.50NaisetVälierä

Jalkapallo

19.00-21.00MiehetVälierä
21.45-23.45MiehetVälierä

Koripallo

16.00-02.00NaisetPuolivälierät

Käsipallo

12.00-00.30NaisetPuolivälierät

Lentopallo

15.00-00.30NaisetPuolivälierät

Maahockey

10.30-00.45MiehetAlkusarjan otteluita

Nyrkkeily

22.30-00.30Miehet52 kgPuolivälierät
22.30-00.30Miehet69 kgPuolivälierät

Paini

15.00-17.45Miehet66 kg kreikkalais-roomalainenKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Miehet96 kg kreikkalais-roomalainenKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
19.45-22.15Miehet66 kg kreikkalais-roomalainenKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Miehet96 kg kreikkalais-roomalainenKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Painonnosto

17.30-19.30Miehet+105 kgRyhmä B
21.00-23.00Miehet+105 kgRyhmä A

Purjehdus

14.00-20.00Miehet470
14.00-20.00MiehetRS:XMitalilähtö
14.00-20.00Naiset470
14.00-20.00NaisetElliot 6m
14.00-20.00NaisetRS:XMitalilähtö

Pöytätennis

13.00-15.00NaisetPronssiottelu, joukkue
17.30-20.30NaisetLoppuottelu, joukkue

Ratamelonta

11.30-13.30MiehetC2 1 000 mAlkuerät, välierät
11.30-13.30MiehetK4 1 000 mAlkuerät, välierät
11.30-13.30NaisetK1 500 mAlkuerät, välierät
11.30-13.30NaisetK2 500 mAlkuerät, välierät

Ratapyöräily

12.00-13.30MiehetKeirinAlkuerät, keräilyerät
12.00-13.30NaisetOmnium3 km takaa-ajo
18.00-20.30MiehetKeirinJatkoerät, finaalit
18.00-20.30NaisetOmnium10 km linja-ajo, 500 m aika-ajo
18.00-20.30NaisetSprinttiVälierät, finaalit

Ratsastus

12.00-18.15Kouluratsastus, joukkueFinaali

Taitouinti

17.00-18.30NaisetParikilpailuFinaali

Triathlon

13.30-16.00MiehetTriathlon

Uimahypyt

12.00-13.50MiehetPonnahduslauta 3 mVälierät
21.00-23.00MiehetPonnahduslauta 3 mFinaali

Vesipallo

16.10-18.50NaisetVälierä, sijat 5-8
20.20-23.00NaisetVälierä, sijat 5-8

Voimistelu

16.00-19.05MiehetTelinekohtaiset, rekkiFinaali
16.00-19.05MiehetTelinekohtaiset, nojapuutFinaali
16.00-19.05NaisetTelinekohtaiset, puomiFinaali
16.00-19.05NaisetTelinekohtaiset, permantoFinaali

Yleisurheilu

12.00-14.35Miehet110 m ajAlkuerät
12.00-14.35Miehet200 mAlkuerät
12.00-14.35MiehetKolmiloikkaKarsinta
12.00-14.35Naiset5 000 mAlkuerät
12.00-14.35NaisetKeihäsKarsinta
20.50-23.20Miehet800 mVälierät
20.50-23.20Miehet1 500 mFinaali
20.50-23.20MiehetKorkeusFinaali
20.50-23.20MiehetKiekkoFinaali
20.50-23.20Naiset100 m ajVälierät, finaali
20.50-23.20Naiset200 mVälierät
20.50-23.20NaisetPituusKarsinta
Keskiviikko 8.8.2012

Beach volley

21.00-00.30NaisetPronssiottelu, loppuottelu

BMX-pyöräily

17.00-18.30MiehetAika-ajot
17.00-18.30NaisetAika-ajot

Koripallo

16.00-02.00MiehetPuolivälierät

Käsipallo

13.00-01.30MiehetPuolivälierät

Lentopallo

16.00-01.00MiehetPuolivälierät

Maahockey

10.30-15.30NaisetSijat 7-8, sijat 9-10
17.30-19.30NaisetVälierä
22.00-00.00NaisetVälierä

Nyrkkeily

15.30-17.00Naiset51 kgVälierät
15.30-17.00Naiset60 kgVälierät
15.30-17.00Naiset75 kgVälierät
22.30-01.30Miehet49 kgPuolivälierät
22.30-01.30Miehet64 kgPuolivälierät
22.30-01.30Miehet81 kgPuolivälierät

Paini

15.00-17.45Naiset48 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Naiset63 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
19.45-22.15Naiset48 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Naiset63 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Purjehdus

14.00-20.00Miehet49erMitalilähtö
14.00-20.00NaisetElliot 6m

Pöytätennis

13.00-16.00MiehetPronssiottelu, joukkue
17.30-20.30MiehetLoppuottelu, joukkue

Ratamelonta

11.30-13.15MiehetC1 1 000 mFinaali
11.30-13.15MiehetK1 1 000 mFinaali
11.30-13.15MiehetK2 1 000 mFinaali
11.30-13.15NaisetK4 500 mFinaali

Ratsastus

14.00-18.35Esteratsastus, henkilökohtainenFinaali

Taekwondo

11.00-15.00Miehet58 kgAlkuerät
11.00-15.00Naiset49 kgAlkuerät
17.00-20.00Miehet58 kgPuolivälierät, välierät
17.00-20.00Naiset49 kgPuolivälierät, välierät
22.00-01.15Miehet58 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
22.00-01.15Naiset49 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Uimahypyt

21.00-00.10NaisetKerroshypyt 10 mKarsinta

Vesipallo

16.30-23.20MiehetPuolivälierät

Yleisurheilu

12.00-15.40Miehet5 000 mAlkuerät
12.00-15.40MiehetSeiväsKarsinta
12.00-15.40Miehet10-ottelu, 100 m, pituus, kuula
12.00-15.40Naiset800 mAlkuerät
12.00-15.40NaisetMoukariKarsinta
20.00-23.55Miehet110 m ajVälierät, finaali
20.00-23.55Miehet200 mVälierät
20.00-23.55MiehetKeihäsKarsinta
20.00-23.55Miehet10-ottelu, korkeus, 400 m
20.00-23.55Naiset200 mFinaali
20.00-23.55Naiset400 m ajFinaali
20.00-23.55Naiset1 500 mVälierät
20.00-23.55NaisetPituusFinaali
Torstai 9.8.2012

Beach volley

21.00-00.30MiehetPronssiottelu, loppuottelu

BMX-pyöräily

17.00-19.00MiehetPuolivälierät

Jalkapallo

15.00-17.00NaisetPronssiottelu
21.45-23.45NaisetLoppuottelu

Koripallo

19.00-21.00NaisetVälierä
23.00-01.00NaisetVälierä

Käsipallo

19.00-21.00NaisetVälierä
22.30-00.30NaisetVälierä

Lentopallo

17.00-18.30NaisetVälierä
21.30-23.00NaisetVälierä

Maahockey

10.30-15.30MiehetSijat 7-8, sijat 9-10
17.30-19.30MiehetVälierä
22.00-00.00MiehetVälierä

Nyrkkeily

18.30-20.00Naiset51 kgFinaali
18.30-20.00Naiset60 kgFinaali
18.30-20.00Naiset75 kgFinaali

Paini

15.00-17.45Naiset55 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Naiset72 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
19.45-22.15Naiset55 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Naiset72 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Purjehdus

14.00-20.00Miehet470Mitalilähtö
14.00-20.00NaisetElliot 6m

Ratamelonta

11.30-13.15MiehetC2 1 000 mFinaali
11.30-13.15MiehetK4 1 000 mFinaali
11.30-13.15NaisetK1 500 mFinaali
11.30-13.15NaisetK2 500 mFinaali

Ratsastus

14.30-18.30KouluratsastusGP vapaaohjelma, henkilökohtainen

Taekwondo

11.00-15.00Miehet68 kgAlkuerät
11.00-15.00Naiset57 kgAlkuerät
17.00-20.00Miehet68 kgPuolivälierät, välierät
17.00-20.00Naiset57 kgPuolivälierät, välierät
22.00-01.15Miehet68 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
22.00-01.15Naiset57 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Taitouinti

17.00-17.45NaisetJoukkue, tekniikkaohjelma

Uimahypyt

12.00-13.30NaisetKerroshypyt 10 mVälierä
21.00-22.30NaisetKerroshypyt 10 mFinaali

Uinti

14.00-17.00Naiset10 km maratonuinti

Vesipallo

16.30-19.10NaisetSijat 5-6, sijat 7-8

Voimistelu

14.00-18.10NaisetRytminen voimistelu, henkilökohtainenKarsinta, rotaatiot 1 & 2
14.00-18.10NaisetRytminen voimistelu, joukkueKarsinta, rotaatio 1

Yleisurheilu

11.00-18.00Miehet4x400 mAlkuerät
11.00-18.00Miehet10-ottelu, 110 m aj, kiekko, seiväs
11.00-18.00NaisetKorkeusKarsinta
20.30-00.10Miehet200 mFinaali
20.30-00.10Miehet800 mFinaali
20.30-00.10MiehetKolmiloikkaFinaali
20.30-00.10Miehet10-ottelu, keihäs, 1 500 m
20.30-00.10Naiset800 mVälierät
20.30-00.10Naiset4x100 mAlkuerät
20.30-00.10NaisetKeihäsFinaali
Perjantai 10.8.2012

BMX-pyöräily

17.00-19.20MiehetVälierät, finaali
17.00-19.20NaisetVälierät, finaali

Jalkapallo

21.45-23.45MiehetPronssiottelu

Koripallo

19.00-21.00MiehetVälierä
23.00-01.00MiehetVälierä

Käsipallo

19.00-21.00MiehetVälierä
22.30-00.30MiehetVälierä

Lentopallo

17.00-18.30MiehetVälierä
21.30-23.00MiehetVälierä

Maahockey

10.30-15.30NaisetSijat 5-6, sijat 11-12
17.30-19.30NaisetPronssiottelu
22.00-00.30NaisetLoppuottelu

Nyrkkeily

15.30-18.00Miehet49 kgVälierät
15.30-18.00Miehet56 kgVälierät
15.30-18.00Miehet64 kgVälierät
15.30-18.00Miehet75 kgVälierät
15.30-18.00Miehet91 kgVälierät
22.30-01.00Miehet52 kgVälierät
22.30-01.00Miehet60 kgVälierät
22.30-01.00Miehet69 kgVälierät
22.30-01.00Miehet81 kgVälierät
22.30-01.00Miehet+91 kgVälierät

Paini

15.00-17.45Miehet55 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Miehet74 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
19.45-22.15Miehet55 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Miehet74 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Purjehdus

14.00-20.00Naiset470Mitalilähtö
14.00-20.00NaisetElliot 6m

Ratamelonta

11.30-13.55MiehetC1 200 mAlkuerät, välierät
11.30-13.55MiehetK1 200 mAlkuerät, välierät
11.30-13.55MiehetK2 200 mAlkuerät, välierät
11.30-13.55NaisetK1 200 mAlkuerät, välierät

Taekwondo

11.00-15.00Miehet80 kgAlkuerät
11.00-15.00Naiset67 kgAlkuerät
17.00-20.00Miehet80 kgPuolivälierät, välierät
17.00-20.00Naiset67 kgPuolivälierät, välierät
22.00-01.15Miehet80 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
22.00-01.15Naiset67 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Taitouinti

17.00-18.30NaisetJoukkue, vapaaohjelma

Uimahypyt

21.00-00.45MiehetKerroshypyt 10 mKarsinta

Uinti

14.00-17.00Miehet10 km maratonuinti

Vesipallo

16.20-19.00MiehetVälierä, sijat 5-8
20.30-23.10MiehetVälierä, sijat 5-8

Voimistelu

14.00-18.10NaisetRytminen voimistelu, henkilökohtainenKarsinta, rotaatiot 3 & 4
14.00-18.10NaisetRytminen voimistelu, joukkueKarsinta, rotaatio 2

Yleisurheilu

21.00-23.40Miehet4x100 mAlkuerät
21.00-23.40Miehet4x400 mFinaali
21.00-23.40MiehetSeiväsFinaali
21.00-23.40Naiset1 500 mFinaali
21.00-23.40Naiset5 000 mFinaali
21.00-23.40Naiset4x100 mFinaali
21.00-23.40Naiset4x400 mAlkuerät
21.00-23.40NaisetMoukariFinaali
Lauantai 11.8.2012

Jalkapallo

17.00-19.30MiehetLoppuottelu

Koripallo

19.00-21.00NaisetPronssiottelu
23.00-01.30NaisetLoppuottelu

Käsipallo

19.00-21.00NaisetPronssiottelu
22.30-01.00NaisetLoppuottelu

Lentopallo

13.30-15.00NaisetPronssiottelu
20.30-22.40NaisetLoppuottelu

Maahockey

10.30-15.30MiehetSijat 5-6, sijat 11-12
17.30-19.30MiehetPronssiottelu
22.00-00.30MiehetLoppuottelu

Maastopyöräily

14.30-16.30NaisetLoppukilpailu

Nykyaikainen viisiottelu

11.00-21.10MiehetMiekkailu, uinti, ratsastus, yhdistetty ampumajuoksu

Nyrkkeily

22.30-01.00Miehet49 kgLoppuottelu
22.30-01.00Miehet56 kgLoppuottelu
22.30-01.00Miehet64 kgLoppuottelu
22.30-01.00Miehet75 kgLoppuottelu
22.30-01.00Miehet91 kgLoppuottelu

Paini

15.00-17.45Miehet60 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Miehet84 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
15.00-17.45Miehet120 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
19.45-22.15Miehet60 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Miehet84 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
19.45-22.15Miehet120 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Purjehdus

14.00-20.00NaisetElliot 6mMitalilähtö

Ratamelonta

11.30-13.20MiehetC1 200 mFinaali
11.30-13.20MiehetK1 200 mFinaali
11.30-13.20MiehetK2 200 mFinaali
11.30-13.20NaisetK1 200 mFinaali

Taekwondo

11.00-15.00Miehet+80 kgAlkuerät
11.00-15.00Naiset+67 kgAlkuerät
17.00-20.00Miehet+80 kgPuolivälierät, välierät
17.00-20.00Naiset+67 kgPuolivälierät, välierät
22.00-01.15Miehet+80 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
22.00-01.15Naiset+67 kgKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Uimahypyt

12.00-13.50MiehetKerroshypyt 10 mVälierät
22.30-00.10MiehetKerroshypyt 10 mFinaali

Voimistelu

15.30-18.05NaisetRytminen voimistelu, henkilökohtainenFinaali

Yleisurheilu

11.00-15.20Miehet50 km kävely
19.00-20.45Naiset20 km kävely
20.45-23.30Miehet5 000 mFinaali
20.45-23.30Miehet4x100 mFinaali
20.45-23.30MiehetKeihäsFinaali
20.45-23.30Naiset800 mFinaali
20.45-23.30Naiset4x400 mFinaali
20.45-23.30NaisetKorkeusFinaali
Sunnuntai 12.8.2012

Koripallo

13.00-15.00MiehetPronssiottelu
17.00-19.30MiehetLoppuottelu

Käsipallo

13.00-15.00MiehetPronssiottelu
17.00-19.30MiehetLoppuottelu

Lentopallo

11.30-13.00MiehetPronssiottelu
15.00-17.10MiehetLoppuottelu

Maastopyöräily

15.30-17.30MiehetLoppukilpailu

Nykyaikainen viisiottelu

10.00-20.00NaisetMiekkailu, uinti, ratsastus, yhdistetty ampumajuoksu

Nyrkkeily

15.30-18.00Miehet52 kgLoppuottelu
15.30-18.00Miehet60 kgLoppuottelu
15.30-18.00Miehet69 kgLoppuottelu
15.30-18.00Miehet81 kgLoppuottelu
15.30-18.00MiehetM +91 kgLoppuottelu

Paini

10.30-13.15Miehet66 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
10.30-13.15Miehet96 kg vapaapainiKarsinta, neljännesvälierät, puolivälierät, välierät
14.45-17.15Miehet66 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu
14.45-17.15Miehet96 kg vapaapainiKeräilyerät, pronssiottelut, loppuottelu

Vesipallo

12.20-15.00MiehetSijat 5-6, sijat 7-8
16.30-19.40MiehetPronssiottelu, loppuottelu

Voimistelu

15.30-17.10NaisetRytminen voimistelu, joukkueFinaali

Yleisurheilu

13.00-15.40MiehetMaraton

Kisojen päättäjäiset

21.30-00.30
Järjestäjä voi tehdä muutoksia aikatauluun. Virallisen aikataulun löydät täältä. Lähteet: Viralliset kisasivut, Yle ja Wikipedia.

Olympiakisojen ja sen aatteen historia juontaa aina Antiikin Kreikkaan, Olympian pyhään lehtoon asti. Zeus-jumalan kunniaksi järjestettyjä kisoja pidettiin joka neljäs vuosi aina vuodesta 776 eKr. lähtien vuoteen 393 jKr. saakka. Ensimmäiset nykyaikaiset olympiakisat käytiin Kreikan Ateenassa vuonna 1896. Lontoossa järjestettävät kisat ovat järjestyksessään 28:nnet.

Olympialaiset pidetään Lontoossa nyt kolmannen kerran. Edelliset olympialaiset Lontoossa olivat vuonna 1948. Sitä ennen Lontoossa on pidetty olympialaiset myös vuonna 1908.

Maailman poliittinen tila on vaikuttanut kisojen järjestämiseen kolmeen otteeseen. Vuoden 1916 olympiakisoja ei järjestetty Berliinissä ensimmäisen maailmansodan takia ja toisen maailmansodan takia Helsingille vuodeksi 1940 annetut kisat päästiin pitämään vasta vuonna 1952. Myös vuoden 1944 Lontoon kisat siirrettiin yhdellä olympiadilla eteenpäin sodan takia.

Olympiakisojen mottona ovat latinankielen sanat citius, altius, fortius, jotka tarkoittavat nopeammin, korkeammalle, voimakkaammin.

Olympiatunnuksen muodostavat viisi toisiinsa yhdistyvää rengasta. Renkaat kuvastavat Kansainvälisen olympiakomitean mukaan viittä maailman maanosaa, mutta niille on keksitty myös muita tulkintoja.

Olympialaisissa kilvoitellaan kaikkiaan yli 30 eri lajissa. Lajeja ovat ammunta, beach Volley, jalkapallo, jousiammunta, judo, koripallo, käsipallo, lentopallo, maahockey, melonta (koski- ja ratamelonta), miekkailu, nykyaikainen viisiottelu, nyrkkeily, paini, painonnosto, purjehdus, pyöräily (BMX-, maantie-, maasto- ja ratapyöräily), pöytätennis, ratsastus (este, kenttä, koulu), soutu, sulkapallo, taekwondo, tennis, triathlon, uintilajit (taitouinti, uimahypyt, uinti, vesipallo), voimistelu (rytminen, teline, trampoliini) sekä yleisurheilu.

Suomen Olympiakomitea teki ensimmäiset olympiavalintansa 8. joulukuuta 2011.

Joukkueeseen valittiin kahdeksan urheilijaa: Kai Jahnsson (pistooli), Mira Suhonen (pistooli), Satu Mäkelä-Nummela (haulikko, trap) ja Marjo Yli-Kiikka (kivääri) sekä painija Rami Hietaniemi (kr.room, 84 kg) ja kolme yleisurheilijaa Antti Kempas (kävely), Jarkko Kinnunen (kävely) ja Leena Puotiniemi (maraton).

Joukkuetta täydennetään 24. toukokuuta 2012 ja viimeiset valinnat lyödään lukkoon 5. heinäkuuta 2012.

Blogi Lontoon olympialaisista