Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 18.01.2012 22:51
A A A

Bluesin liigatulokkaat vahvoja Jokerien kaadossa

Blues petrasi asemaansa jääkiekon SM-liigan sarjataulukon keskikastissa, kun se löi Jokerit tänään voittomaalikilpailussa 4-3. Ekstrapisteen vieraille ratkaisivat isäntien maalivahdin Eero Kilpeläisen rankkareillaan yllättäneet Joakim Eriksson ja Toni Kähkönen sekä liigadebyytissään vahvasti torjunut Antti Ore.

Bluesilla oli näköpiirissä isompikin pisteryöstö vieraskaulosta, sillä se karkasi avauserässä 2-0-johtoon ja piti 3-1-kaulaa vielä 56. peliminuutin alkaessa.

- Annoimme melkein kaksi ilmaista maalia, kummasteli Jokerien vastuuvalmentaja Erkka Westerlund, joka kaipasi loukkaantuneita kärkisenttereitään Ilari Filppulaa ja Riku Hahlia.

Jokerit vei jatkoajalle ja pisteelle Teemu Pulkkinen, joka viimeisteli kaksi maalia loppukirissä.

- Kova juttu, että haettiin täältä voitto. Jo kauden kolmas Jokereista, Bluesin päävalmentaja Lauri Marjamäki kiteytti.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Kiekko