Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 09.03.2010 07:50
A A A

Capitals kompastui Dallasiin

NHL-jääkiekkojoukkue Washington Capitalsin 13 kotivoiton sarja päättyi eilisiltana. Vierailija Dallas iski kolmannen erän alussa kolme maalia runsaassa kuudessa minuutissa ja kuudella laukauksella, nousi 3–2-johtoon ja nappasi lopulta 4–3-voiton voittomaalikisassa.

Dallasin sankareita oli maalivahti Marty Turco, joka torjui peräti 49 kertaa. Washingtonia ei auttanut tällä kertaa edes Aleksandr Ovetshkinin maalivainun palautuminen. Ovetshkin oli pelannut kuusi ottelua perätysten ilman maalia, mutta onnistui nyt kahdesti. Ovetshkinin 3–3-tasoitus oli mestarillinen.

– Tällaista ei tapahdu joka ilta, että maalivahti varastaa voiton meille, Dallasin valmentaja Marc Crawford kehui Turcon työtä.

Washington hallitsi ottelua kolmannen erän omituista alkua lukuun ottamatta. Kolmannessa erässä Dallas rankaisi kahdesti ylivoimalla Washingtonin ensimmäisistä jäähyistä. Myös maalivahti Semjon Varlamoville tappio oli ensimmäinen kotikaukalossa tällä kaudella. Voittomaali kirjattiin Loui Erikssonille.

Jere Lehtinen syötti James Nealin 3–2-maalin.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Seuraa meitä Facebookissa

Kiekko