Crosbylla pehmytkudosvamma niskassa
STT
NHL-jääkiekkojoukkue Pittsburgh Penguinsin tähtipelaajalla Sidney Crosbylla on pehmytkudosvamma niskassa. Vamma saattaa aiheuttaa neurologisia ongelmia, seurasta kerrottiin.
Philadelphialaisen erikoislääkärin Alexander Vaccaron mukaan Crosbyn niskasta otetut kuvat kertovat, ettei murtumaa ollut. Vaccaro vahvisti aiemman diagnoosin, että Crosby potee muunlaista niskavaivaa.
Neurologi Robert S. Bray tutki Crosbyn viime viikolla Los Angelesissa. Hän hoiti niskan turvotusta pistoksella.
Crosby on potenut aivotärähdysoireita joulukuun alusta. Oireet palasivat Bostonia vastaan 5. joulukuuta pelatun ottelun jälkeen. Crosby on tuon jälkeen ollut kaukalon sivussa. Lääkärien mukaan niskavamma voi aiheuttaa aivotärähdystä muistuttavia oireita.
Crosby palaa kaukaloon, kun oireet ovat poissa. Hän on jo käynyt luistelemassa.
Vuosi sitten tammikuussa Crosby sai kaksi tärskyä päähän. Hän oli poissa peleistä 10 kuukautta. NHL-peleihin hän palasi 21. marraskuuta ja keräsi 12 pistettä kahdeksassa ottelussa, kunnes oireet palasivat ja Crosby siirtyi sivuun.