Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.12.2011 00:09
A A A

Jokerit menetti johtoaseman Salzburgille

Jokerien kahden maalin johto suli niukaksi tappioksi jääkiekon European trophy -turnauksen loppuottelussa. Itävaltalainen Salzburg osoittautui parhaaksi eurooppalaiseksi seurajoukkueeksi, kun se kukisti Wienissä Jokerit 3-2 (0-1, 1-1, 2-0).

Jokerit sai finaaliin todellisen salama-alun, kun tanskalaishyökkääjä Nichlas Hardt karkasi maalintekoon jo kahdeksan sekunnin pelin jälkeen. Helsinkiläisten johto kaksinkertaistui toisessa erässä, sillä Jarkko Ruutu onnistui ylivoimalla tarkalla rannelaukauksella ajassa 26.56.

Salzburgin takaa-ajon takuumies oli Danny Bois kahdella maalillaan. Boisin ensimmäinen finaaliosuma syntyi ylivoimalla, ja toisessa hän runnoi Frans Tuohimaan eteensä torjuman kiekon väkisin verkkoon Jokeri-puolustuksen estelyistä huolimatta.

Salzburgin voittomaalin teki Akim Aliu nopean hyökkäyksen päätteeksi ajassa 47.36.

Jokerit pelasi poikkeuksellisella kokoonpanolla, sillä Jani Rita oli vatsataudin takia sivussa, ja Teemu Pulkkinen ja Markus Hännikäinen olivat jo matkustaneet nuorten MM-joukkueen mukana Pohjois-Amerikkaan.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Kiekko