JYP toivoo lisää keinoja häiriötilanteiden ehkäisyyn
Ilkka Kulmala
JYP otti vielä maanantaina voimakkaasti kantaa lauantain Jokerit-ottelun savunsekaisiin tapahtumiin. Laatimassaan tiedotteessa hurrikaaniseura toivoo, että urheilutilaisuuksien turvallisuuskysymyksistä herätettäisiin lainsäädäntökeskustelu.
JYP kysyy, voitaisiinko tapahtumajärjestäjien keinovalikoimaa lisätä vastaavien häiriötilanteiden ennalta ehkäisemiseksi. Seura ei ehdota tai mainitse keinoja. Yleisessä pohdiskelussa on mietitty ainakin turvatarkastusten tehostamista, porttikieltoa ja fanien nimilistan käyttöä. Tällä hetkellä Suomen lainsäädäntö ei mahdollista kahden viimeksi mainitun keinon käyttöä.
JYP suuntaa sanansa myös faneille. Seura toivoo, että kannattajaryhmien vetäjät ottaisivat uudenlaisen vastuun ryhmiensä toiminnasta.
Lauantain ottelussa Jokeri-fanien katsomon osassa sytytettiin kaksi savupommia, jotka täyttivät hallin savulla ja aiheuttivat palohälytyksen. Poliisi ja järjestyksenvalvojat tyhjensivät tapahtuman jälkeen kyseisen katsomon osan helsinkiläisjoukkueen kannattajista. Poliisi selvitti nopeasti pommien sytyttäjät ja otti heidät kiinni.
Jääkiekon MM-kotikisat Suomi ja Ruotsi 2012
Katso kisojen täydellinen otteluohjelma ja aikataulu
| Perjantai 4.5.2012 20:15 | Valko-Venäjä-Suomi | Helsinki |
| Sunnuntai 6.5.2012 16:15 | Suomi-Slovakia | Helsinki |
| Tiistai 8.5.2012 20:15 | Suomi-Sveitsi | Helsinki |
| Torstai 10.5.2012 20:15 | Ranska-Suomi | Helsinki |
| Perjantai 11.5.2012 20:15 | Suomi-Kanada | Helsinki |
| Sunnuntai 13.5.2012 16:15 | Suomi-USA | Helsinki |
| Maanantai 14.5.2012 20:15 | Kazakstan-Suomi | Helsinki |