Pelicansin Aaltosen hattutemppu lähellä HPK-pelissä
STT
HPK kärsi jääkiekon SM-liigan runkosarjan viimeisessä ottelussaan tappion Pelicansille.
HPK hävisi kotihallissaan 4–5 voittomaalikilvan jälkeen. Voiton Pelicansille ratkaisi Mikko Kousa.
Runkosarjan maalikuninkuudesta tiukasti kamppaillut Juhamatti Aaltonen teki kaksi maalia, mutta olisi tarvinnut vielä kolmannen osuman napatakseen yksin maalipörssin voiton. Siihenkin tarjoutui mahdollisuus, kun hänet koukittiin nurin läpiajossa. Tilanteesta tuomittiin rangaistuslaukaus, mutta Aaltonen ei onnistunut. Ponnettoman yrityksen torjui HPK:n maalilla toisen liigapelinsä pelannut Juha Metsola.
– Ei tuo nyt paljon harmita, vaikka olisihan se hieno saavutus. Vielä ei ollut kuitenkaan minun aikani, tuumasi Aaltonen.
Itse peli oli varsin sekava.
– Kauden viimeinen ja merkityksetön peli. Oli arvoitus, onko peli velttoa vai yritteliästä. Tuomareidenkin pasmat meni sekaisin, sanoi Pelicansin päävalmentaja Mika Toivola ja toivotti HPK:lle menestystä pudotuspeleihin.
Videopäätuomarin ratkaistavaksi jää mahdollisten lisärangaistusten jako Kari Sihvosen ja Kerhon Jani Honkasen nyrkkitappelusta.
Jääkiekon MM-kotikisat Suomi ja Ruotsi 2012
Katso kisojen täydellinen otteluohjelma ja aikataulu
| Perjantai 4.5.2012 20:15 | Valko-Venäjä-Suomi | Helsinki |
| Sunnuntai 6.5.2012 16:15 | Suomi-Slovakia | Helsinki |
| Tiistai 8.5.2012 20:15 | Suomi-Sveitsi | Helsinki |
| Torstai 10.5.2012 20:15 | Ranska-Suomi | Helsinki |
| Perjantai 11.5.2012 20:15 | Suomi-Kanada | Helsinki |
| Sunnuntai 13.5.2012 16:15 | Suomi-USA | Helsinki |
| Maanantai 14.5.2012 20:15 | Kazakstan-Suomi | Helsinki |