Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 09.02.2010 17:50
A A A

NHL-kauden avauspelit pelataan Helsingissä

Helsinki saa kunnian isännöidä ensi kauden ensimmäiset jääkiekon NHL-ottelut, kun Carolina Hurricanes ja Minnesota Wild iskevät yhteen lokakuun 7. ja 8. päivä.

Tällä hetkellä Carolinassa pelaavat suomalaisista Joni Pitkänen, Tuomo Ruutu ja Jussi Jokinen. Minnesotan riveissä kiekkoilevat Niklas Bäckström, Antti Miettinen ja Mikko Koivu.

Tukholmassa kohtaavat Columbus Blue Jackets ja San Jose Sharks, Prahassa Boston Bruins ja Phoenix Coyotes. Niiden ottelut ovat vuorossa 8.–10. päivä.

Tukholman NHL-pelit vuotivat julkisuuteen jo aiemmin tänään. Myöhemmin illalla Prahan otteluiden järjestelyiden paikallinen päällikkö Miroslav Cernosek kertoi aikataulusta ja joukkueista paikalliselle medialle.

Ruotsissa NHL-kausi on aloitettu jo kahdesti aiemmin. Toissa syksynä Globenissa kohtasivat Ottawa ja Pittsburgh ja tämän kauden ensimmäisissä peleissä iskivät yhteen Detroit ja St. Louis. Helsingissä pelasivat viime syksynä Chicago Blackhawks ja Florida Panthers.

Jääkiekon MM-kotikisat Suomi ja Ruotsi 2012

Katso kisojen täydellinen otteluohjelma ja aikataulu

Perjantai 4.5.2012 20:15Valko-Venäjä-SuomiHelsinki
Sunnuntai 6.5.2012 16:15Suomi-SlovakiaHelsinki
Tiistai 8.5.2012 20:15Suomi-SveitsiHelsinki
Torstai 10.5.2012 20:15Ranska-SuomiHelsinki
Perjantai 11.5.2012 20:15Suomi-KanadaHelsinki
Sunnuntai 13.5.2012 16:15Suomi-USAHelsinki
Maanantai 14.5.2012 20:15Kazakstan-SuomiHelsinki

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Kiekko