Sotshin talviolympialaiset 2014 - Venäjä

Olympialaisten ohjelma, aikataulu ja kisaesittely

Tuoreimmat olympiauutiset

Ukrainan Lviv vetäytyy 2022 talvikisahankkeesta 30.6.2014 11:36 (30.6.2014 14:58)
Jopo-potti kasvoi yli 70 000 euroon 28.5.2014 17:25 (28.5.2014 17:59)
Krakovan asukkaat äänestivät olympiahaun nurin 26.5.2014 14:49 (26.5.2014 16:51)

Lajikohtaisiin ohjelmiin pääset klikkaamalla lajin nimeä.

Kellonajat Suomen aikaa.

Torstai 6.2.2014
08.00-14.40LumilautailuNaisten ja miesten slopestyle, 1/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
16.00-16.55FreestyleNaisten kumparelasku, 1/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
17.30-20.55TaitoluisteluJoukkuekilpailun miesten lyhytohjelma ja pariluistelun lyhytohjelmaIceberg-luisteluhalli
Perjantai 7.2.2014
18.00-21.00AvajaisetOlympiastadion
Lauantai 8.2.2014
07.30-09.10LumilautailuMiesten slopestyle, 2/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
10.00-12.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa USA-SuomiShayba-areena
10.45-11.55LumilautailuMiesten slopestyle, 2/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
12.00-13.05MaastohiihtoNaisten yhdistelmäkilpailu 7,5 km (p) + 7,5 km (v)Laura-hiihtokeskus
13.30-16.25PikaluisteluMiesten 5000 mAdler-areena
15.00-17.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Kanada-SveitsiShayba-areena
16.00-16.30FreestyleNaisten kumparelasku, 2/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
16.30-18.20AmpumahiihtoMiesten pikakilpailu 10 kmLaura-hiihtokeskus
16.30-20.05KelkkailuMiesten ohjaskelkkailu, 1/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
16.30-21.05TaitoluisteluJoukkuekilpailun jäätanssin lyhyttanssi, naisten lyhytohjelma ja pariluistelun vapaaohjelmaIceberg
18.30-19.35MäkihyppyMiesten normaalimäen karsintakilpailuRusSki Gorki
20.00-21.35FreestyleNaisten kumparelasku, 2/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
Sunnuntai 9.2.2014
08.30-09.40LumilautailuNaisten slopestyle, 2/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
09.00-11.10AlppihiihtoMiesten syöksylaskuRosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Ruotsi-JapaniShayba-areena
11.15-12.25LumilautailuNaisten slopestyle, 2/2 päiväRosa Hutor X-treme Park
12.00-13.45MaastohiihtoMiesten yhdistelmäkilpailu 15 km (p) + 15 km (v)Laura-hiihtokeskus
13.30-15.35PikaluisteluNaisten 3000 mAdler-areena
15.00-17.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Venäjä-SaksaShayba-areena
16.30-18.20AmpumahiihtoNaisten pikakilpailu 7,5 kmLaura-hiihtokeskus
16.30-20.25KelkkailuMiesten ohjaskelkkailu, 2/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
17.00-20.10TaitoluisteluJoukkuekilpailun miesten vapaaohjelma, naisten vapaaohjelma ja jäätanssin vapaatanssiIceberg
19.30-21.15MäkihyppyMiesten normaalimäkiRusSki Gorki
Maanantai 10.2.2014
07.00-10.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
09.00-10.30AlppihiihtoNaisten superyhdistetty (syöksy, pujottelu)Rosa Hutor –alppikeskus
11.45-14.35KaukalopikaluisteluMiesten 1500 m, naisten 500 m, naisten 3000 m viestiIceberg
12.00-15.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
12.00-14.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa USA-SveitsiShayba-areena
13.00-14.10AlppihiihtoNaisten superyhdistetty (syöksy, pujottelu)Rosa Hutor –alppikeskus
15.00-18.25PikaluisteluMiesten 500 mAdler-areena
16.00-17.20FreestyleMiesten kumparelaskuRosa Hutor X-treme Park
16.45-19.40KelkkailuNaisten ohjaskelkkailu, 1/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
17.00-18.20AmpumahiihtoMiesten takaa-ajokilpailu 12,5 kmLaura-hiihtokeskus
17.00-19.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Suomi-KanadaShayba-areena
17.00-20.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
20.00-21.35FreestyleMiesten kumparelaskuRosa Hutor X-treme Park
Tiistai 11.2.2014
07.00-10.00CurlingNaisten alkusarjaa (Ice Cube)
08.00-09.25FreestyleNaisten slopestyleRosa Hutor X-treme Park
11.00-12.05FreestyleNaisten slopestyleRosa Hutor X-treme Park
12.00-14.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Saksa-RuotsiShayba-areena
12.00-12.50MaastohiihtoMiesten ja naisten sprintti (v), aika-ajotLaura-hiihtokeskus
12.00-15.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
12.00-15.05LumilautailuMiesten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
14.00-15.50MaastohiihtoMiesten ja naisten sprintti (v), pudotushiihdotLaura-hiihtokeskus
14.45-18.00PikaluisteluNaisten 500 mAdler-areena
16.30-19.45KelkkailuNaisten ohjaskelkkailu, 2/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
17.00-18.20AmpumahiihtoNaisten takaa-ajokilpailu 10 kmLaura-hiihtokeskus
17.00-19.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Venäjä-JapaniShayba-areena
17.00-18.00LumilautailuMiesten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
17.00-20.25TaitoluisteluPariluistelun lyhytohjelmaIceberg
17.00-20.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
19.30-20.35LumilautailuMiesten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
19.30-21.05MäkihyppyNaisten normaalimäkiRusSki Gorki
Keskiviikko 12.2.2014
07.00-10.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
09.00-11.10AlppihiihtoNaisten syöksyRosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Sveitsi-SuomiShayba-areena
11.30-12.20YhdistettyNormaalimäen henkilökohtainen kilpailu, mäkiosuusRusSki Gorki
12.00-15.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
12.00-15.05LumilautailuNaisten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
14.30-15.15YhdistettyNormaalimäen henkilökohtainen kilpailu, hiihto 10 kmRusSki Gorki
14.30-17.00JääkiekkoNaisten alkusarjaa Kanada-USAShayba-areena
16.00-17.40PikaluisteluMiesten 1000 mAdler-areena
16.15-18.35KelkkailuOhjaskelkkailun paritSanki-kelkkailukeskus
17.00-20.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
17.00-18.00LumilautailuNaisten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
17.45-21.10TaitoluisteluPariluistelun vapaaohjelmaIceberg
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Latvia-SveitsiShayba-areena
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Tshekki-RuotsiBolshoi-halli
19.30-20.35LumilautailuNaisten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
Torstai 13.2.2014
07.00-10.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
08.15-10.00FreestyleMiesten slopestyleRosa Hutor X-treme Park
09.30-11.20KelkkailuNaisten skeleton, 1/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
10.00-12.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Suomi-ItävaltaBolshoi-halli
10.00-12.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Japani-SaksaShayba-areena
11.30-12.40FreestyleMiesten slopestyleRosa Hutor X-treme Park
12.00-13.40MaastohiihtoNaisten 10 km (p)Laura-hiihtokeskus
12.00-14.30KaukalopikaluisteluNaisten 500 m, miesten 1000 m, miesten 5000 m viestiAdler-areena
12.00-15.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
14.30-17.00JääkiekkoMiesten alkusarjaa Venäjä-SloveniaBolshoi-halli
14.30-17.00JääkiekkoMiesten alkusarjaa Slovakia-USAShayba-areena
16.00-17.40PikaluisteluNaisten 1000 mAdler-areena
16.00-18.20AmpumahiihtoMiesten normaalikilpailu 20 kmLaura-hiihtokeskus
17.00-20.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
17.00-21.30TaitoluisteluMiesten lyhytohjelmaIceberg
18.15-19.25KelkkailuOhjaskelkkailun joukkueviestiSanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Kanada-NorjaBolshoi-halli
19.00-21.30JääkiekkoNaisten alkusarjaa Ruotsi-VenäjäShayba-areena
Perjantai 14.2.2014
07.00-10.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
09.00-10.30AlppihiihtoMiesten superyhdistetty (syöksy, pujottelu)Rosa Hutor –alppikeskus
10.00-12.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Tshekki-LatviaBolshoi-halli
12.00-13.55MaastohiihtoMiesten 15 km (p)Laura-hiihtokeskus
12.00-15.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
13.30-14.40AlppihiihtoMiesten superyhdistetty (syöksy, pujottelu)Rosa Hutor –alppikeskus
14.30-17.00JääkiekkoMiesten alkusarjaa Ruotsi-SveitsiBolshoi-halli
14.30-19.40KelkkailuMiesten ja naisten skeletonSanki-kelkkailukeskus
15.45-17.00FreestyleNaisten hypytRosa Hutor X-treme Park
16.00-18.10AmpumahiihtoNaisten normaalikilpailu 15 kmLaura-hiihtokeskus
17.00-20.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
17.00-21.25TaitoluisteluMiesten vapaaohjelmaIceberg
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Kanada-ItävaltaBolshoi-halli
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Norja-SuomiShayba-areena
19.30-20.35FreestyleNaisten hypytRosa Hutor X-treme Park
19.30-20.35MäkihyppyMiesten suurmäen karsintakilpailuRusSki Gorki
Lauantai 15.2.2014
07.00-10.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
09.00-11.10AlppihiihtoNaisten supersuurpujotteluRosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30JääkiekkoNaisten puolivälieräShayba-areena
10.00-12.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Slovakia-SloveniaBolshoi-halli
12.00-13.30MaastohiihtoNaisten 4x5 km (2p+2v)Laura-hiihtokeskus
12.00-14.55KaukalopikaluisteluNaisten 1500 m, miesten 1000 mAdler-areena
12.00-15.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
14.30-17.00JääkiekkoNaisten puolivälieräShayba-areena
14.30-17.00JääkiekkoMiesten alkusarjaa USA-VenäjäBolshoi-halli
15.30-17.25PikaluisteluMiesten 1500Adler-areena
16.45-19.05KelkkailuMiesten skeletonSanki-kelkkailukeskus
17.00-20.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Sveitsi-TshekkiBolshoi-halli
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Ruotsi-LatviaShayba-areena
19.30-21.15MäkihyppyMiesten suurmäkiRusSki Gorki
Sunnuntai 16.2.2014
07.00-10.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
09.00-10.10LumilautailuNaisten lumilautakrossiRosa Hutor X-treme Park
09.00-11.10AlppihiihtoMiesten supersuurpujotteluRosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30JääkiekkoNaisten sijoitusotteluShayba-areena
10.00-12.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Itävalta-NorjaBolshoi-halli
11.15-12.05LumilautailuNaisten lumilautakrossiRosa Hutor X-treme Park
12.00-14.30MaastohiihtoMiesten 4x10 km (2p+2v)Laura-hiihtokeskus
12.00-15.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
14.30-17.00JääkiekkoMiesten alkusarjaa Venäjä-SlovakiaBolshoi-halli
14.30-17.00JääkiekkoMiesten alkusarjaa Slovenia-USAShayba-areena
16.00-17.50PikaluisteluNaisten 1500 mAdler-areena
17.00-18.20AmpumahiihtoMiesten yhteislähtö 15 kmLaura-hiihtokeskus
17.00-20.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
17.00-20.45TaitoluisteluJäätanssin lyhyttanssiIceberg
18.15-20.55KelkkailuKahden miehen rattikelkkailu, 1/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30JääkiekkoMiesten alkusarjaa Suomi-KanadaBolshoi-halli
19.00-21.30JääkiekkoNaisten sijoitusotteluShayba-areena
Maanantai 17.2.2014
07.00-10.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
09.00-10.00LumilautailuMiesten lumilautakrossiRosa Hutor X-treme Park
11.30-12.30LumilautailuMiesten lumilautakrossiRosa Hutor X-treme Park
12.00-15.00CurlingMiesten alkusarjaaIce Cube
14.30-17.00JääkiekkoNaisten välieräShayba-areena
15.45-17.00FreestyleMiesten hypytRosa Hutor X-treme Park
17.00-18.10AmpumahiihtoNaisten yhteislähtö 12,5 kmLaura-hiihtokeskus
17.00-20.00CurlingNaisten alkusarjaaIce Cube
17.00-20.35TaitoluisteluJäätanssin vapaatanssiIceberg
16.30-19.00KelkkailuKahden miehen rattikelkkailu, 2/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30JääkiekkoNaisten välieräShayba-areena
19.15-21.10MäkihyppySuurmäen miesten joukkuekilpailuRusSki Gorki
19.30-20.35FreestyleMiesten hypytRosa Hutor X-treme Park
Tiistai 18.2.2014
07.00-10.00CurlingNaisten ja miesten karsintaottelujaIce Cube
09.00-11.00AlppihiihtoNaisten suurpujotteluRosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30JääkiekkoSlovenia–Itävalta (miesten neljännesvälierä)Bolshoi-halli
10.00-12.30JääkiekkoNaisten sijoitusotteluShayba-areena
11.30-12.30YhdistettySuurmäen henkilökohtainen kilpailu, mäkiosuusRusSki Gorki
11.30-13.30KaukalopikaluisteluNaisten 1000 m, miesten 500 m, naisten 3000 m viestiAdler-areena
12.00-15.00CurlingNaisten ja miesten karsintaottelujaIce Cube
12.30-14.10AlppihiihtoNaisten suurpujotteluRosa Hutor -alppikeskus
14.00-14.45YhdistettySuurmäen henkilökohtainen kilpailu, hiihto 10 kmRusSki Gorki
14.30-17.00JääkiekkoVenäjä–Norja (miesten neljännesvälierä)Bolshoi-halli
14.30-17.00JääkiekkoNaisten sijoitusotteluShayba-areena
15.00-18.00PikaluisteluMiesten 10000 mAdler-areena
15.45-17.25FreestyleMiesten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
17.00-20.00CurlingNaisten ja miesten karsintaottelujaIce Cube
17.15-19.10KelkkailuNaisten rattikelkkailu, 1/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30JääkiekkoSveitsi–Latvia (miesten neljännesvälierä)Bolshoi-halli
19.00-21.30JääkiekkoTshekki–Slovakia (miesten neljännesvälierä)Shayba-areena
19.30-20.30FreestyleMiesten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
Keskiviikko 19.2.2014
07.15-9.00LumilautailuMiesten ja naisten parisuurpujotteluRosa Hutor X-treme Park
09.00-11.00AlppihiihtoMiesten suurpujotteluRosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30JääkiekkoRuotsi-Slovenia (miesten puolivälierä)Bolshoi-halli
11.00-13.05LumilautailuMiesten ja naisten parisuurpujotteluRosa Hutor X-treme Park
11.15-13.00MaastohiihtoPariviesti (p), alkuerätLaura-hiihtokeskus
12.00-15.00CurlingNaisten välierätIce Cube
12.30-14.10AlppihiihtoMiesten suurpujotteluRosa Hutor -alppikeskus
13.45-15.00MaastohiihtoPariviesti (p), loppukilpailutLaura-hiihtokeskus
15.30-17.20PikaluisteluNaisten 5000 mAdler-areena
16.30-18.30AmpumahiihtoSekaviestiLaura-hiihtokeskus
14.30-17.00JääkiekkoSuomi-Venäjä (miesten puolivälierä)Bolshoi-halli
17.00-20.00CurlingMiesten välierätIce Cube
17.00-21.30TaitoluisteluNaisten lyhytohjelmaIceberg
18.15-20.20KelkkailuNaisten rattikelkkailu, 2/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30JääkiekkoKanada-Latvia (miesten puolivälierä)Bolshoi-halli
19.00-21.30JääkiekkoUSA-Tshekki (miesten puolivälierä)Shayba-areena
Torstai 20.2.2014
09.45-10.25FreestyleMiesten skikrossiRosa Hutor X-treme Park
10.00-11.00YhdistettySuurmäen joukkuekilpailu, mäkiosuusRusSki Gorki
10.30-13.30CurlingNaisten pronssiotteluIce Cube
11.30-13.00FreestyleMiesten skikrossiRosa Hutor X-treme Park
13.00-14.15YhdistettySuurmäen joukkuekilpailu, 4x5 km hiihtoRusSki Gorki
14.00-16.30JääkiekkoNaisten pronssiotteluBolshoi-halli
15.30-18.55CurlingNaisten loppuotteluIce Cube
16.30-17.45FreestyleNaisten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
17.00-21.10TaitoluisteluNaisten vapaaohjelmaIceberg
19.00-22.00JääkiekkoNaisten loppuotteluBolshoi-halli
19.30-20.25FreestyleNaisten lumikouruRosa Hutor X-treme Park
Perjantai 21.2.2014
09.45-10.25FreestyleNaisten skikrossiRosa Hutor X-treme Park
10.30-13.30CurlingMiesten pronssiotteluIce Cube
11.30-13.00FreestyleNaisten skikrossiRosa Hutor X-treme Park
14.00-16.30JääkiekkoMiesten välierä Suomi-RuotsiBolshoi-halli
14.45-16.00AlppihiihtoNaisten pujotteluRosa Hutor -alppikeskus
15.30-17.25PikaluisteluMiesten ja naisten joukkuetakaa-ajo, 1/2 päiväAdler-areena
15.30-18.55CurlingMiesten loppuotteluIce Cube
16.30-18.15AmpumahiihtoNaisten 4x6 km viestiLaura-hiihtokeskus
18.15-19.25AlppihiihtoNaisten pujotteluRosa Hutor -alppikeskus
18.30-21.15KaukalopikaluisteluMiesten 500 m, naisten 1000 m, miesten 5000 m viestiAdler-areena
19.00-21.30JääkiekkoMiesten välierä Kanada-USABolshoi-halli
Lauantai 22.2.2014
07.15-09.15LumilautailuMiesten ja naisten paripujotteluRosa Hutor X-treme Park
11.15-13.20LumilautailuMiesten ja naisten paripujotteluRosa Hutor X-treme Park
11.30-13.25MaastohiihtoNaisten 30 km (v, yhteislähtö)Laura-hiihtokeskus
14.45-16.15AlppihiihtoMiesten pujotteluRosa Hutor -alppikeskus
15.30-18.00PikaluisteluMiesten ja naisten joukkuetakaa-ajo, 2/2 päiväAdler-areena
16.30-18.40AmpumahiihtoMiesten 4x7,5 km viestiLaura-hiihtokeskus
17.00-19.55JääkiekkoMiesten pronssiotteluBolshoi-halli
18.15-19.50AlppihiihtoMiesten pujotteluRosa Hutor -alppikeskus
18.30-21.00TaitoluisteluLoppunäytös
18.30-21.05KelkkailuNeljän miehen rattikelkkailu, 1/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
Sunnuntai 23.2.2014
09.00-11.55MaastohiihtoMiesten 50 km (v, yhteislähtö)Laura-hiihtokeskus
11.30-14.05KelkkailuNeljän miehen rattikelkkailu, 2/2 päiväSanki-kelkkailukeskus
14.00-16.55JääkiekkoMiesten loppuotteluBolshoi-halli
18.00-20.30PäättäjäisetOlympiastadion

Kellonajat Suomen aikaa. Lähde: Kansainvälinen olympiakomitea. Ohjelmaan voi tulla muutoksia. Kisajärjestäjien viralliset nettisivut

Lähetä linkki
Sähköposti

Talviurheilun ystävien neljän vuoden odotus päättyy helmikuussa, kun Sotshin talviolympialaiset käynnistyvät Venäjällä Mustanmeren rannikolla 7.2.2014. Kisat saadaan päätökseen reilun kahden viikon päästä tuosta, sunnuntaina 23. helmikuuta.

Ensi helmikuun talviolympialaiset ovat ensimmäiset, joita isännöi Venäjä. Vuoden 1980 kesäolympialaiset tosin järjestettiin Moskovassa, silloin isäntänä toimi Neuvostoliitto. Sotshi haki kisaisännyyttä jo vuoden 2002 talviolympialaisiin, mutta putosi tällöin karsintakierroksella. Vuoden 2014 isännyyttä valittaessa Sotshin talviolympialaisten budjetiksi arvioitiin 8,8 miljardia euroa.

Sotshin kisatapahtumat järjestetään kahdella eri alueella: rannikolla sijaitsevassa Sotshin kaupungissa ja vuoristossa sijaitsevassa Krasnaya Polyana -kylässä. Päänäyttämönä toimii Sotshin olympiastadion, jonka yleisökapasiteetiksi on kerrottu 47 695 katsojaa. Olympialaisten jälkeen stadion siirtyy jalkapallokäyttöön ja tulee olemaan yksi vuoden 2018 jalkapallon MM-kisojen pelipaikoista.

Mielenkiintoa ja sähinää tulevista talviolympialaisista ei tule puuttumaan, sillä jo kuukausia ennen olympialaisten alkamista ovat otsikoissa olleet ihmisoikeusasiat sekä seksuaalivähemmistöjen syrjintä. Esimerkiksi monet ihmisoikeusjärjestöt ovat vedonneet urheilijoita boikotoimaan kisoja, ja Venäjän presidentti Vladimir Putin reagoi vetoomuksiin kieltämällä mielenosoitukset Sotshissa talviolympialaisten aikana.

Levoton tunnelma olympiakisojen alla on myös aiheuttanut kisojen turvallisuusorganisaatiossa reagointia. Venäjän sisäministeriö kertoi jo hyvissä ajoin satsaavansa kisojen turvallisuuteen: eri tehtäviin on valjastettu jopa 37 000 poliisia.

Parantaako Suomi mitalisaldoaan?

Sotshissa Suomi lähtee epäilemättä parantamaan mitalisaldoaan vuoden 2010 Vancouverin talviolympialaisista, jossa kultamitaleita ei tullut, hopeita yksi ja pronsseja neljä. Hopeamitalin Suomelle otti lumilautailusta Peetu Piiroinen. Pronsseja ottivat naisten hiihtomaajoukkue viestistä, Aino-Kaisa Saarinen 30 kilometrin maastohiihdosta sekä miesten ja naisten jääkiekkomaajoukkueet.

Suomen joukkueelta odotetaan mitalisaavutuksia tänäkin vuonna samoista lajeista: valttikortteina ennakoidaan olevan perinteiset hiihtolajit, lumilautailu sekä jääkiekko.

Yksi kiinnostavista talviolympialaislajeista on perinteiseen tapaan miesten jääkiekko, jossa Leijonille kaikki muu paitsi mitalit tulevat olemaan valtava pettymys. Suomen jääkiekkomaajoukkue kohtaa vastustajansa Bolshoi- ja Shaiba-areenoilla heti kisojen alkupäivistä lähtien. Jääkiekon kultamitalistit ratkotaan sunnuntaina 23. helmikuuta Bolshoi Ice Palace -areenalla kello 16 paikallista aikaa.

Suomessa kisat televisioi Yle. Kisaohjelmia väijyessä kannattaa huomioida eri aikavyöhyke – Sotshissa kello on kaksi tuntia enemmän kuin Suomessa.