Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 07.02.2012 07:50
A A A

Buuaukset ja tappio varjostivat Bryantin ennätysiltaa

Kuva: DOUG PENSINGER Kobe Bryant on noussut kaikkien aikojen pistelistalla viidenneksi.

Kobe Bryant on noussut kaikkien aikojen pistelistalla viidenneksi.

Los Angeles Lakersin monitaituri Kobe Bryant on ohittanut koripallon NBA:n entisen joukkuetoverin Shaq O'Nealin kaikkien aikojen pistelistalla. Bryantin 28 pisteen illasta huolimatta Lakers hävisi vieraissa Philadelphialle 90-95.

Bryant nousi pistelistalla viidenneksi. Bryantin heittokäsi viileni neljännellä neljänneksellä, jolla hän heitti vain yhden pelitilannekorin ja kaksi pistettä 10 yrityksellä.

Kotijoukkueen Lou Williams heitti 24 pisteestä 14 neljännellä neljänneksellä.

Philadelphia hävisi levypallot peräti 30-55, mutta sen tasapainoinen hyökkäys ja pallovarmuus (vain neljä menetystä) olivat liikaa Lakersille.

Philadelphialaiset buuasivat läpi ottelun Bryantille. Kritiikki juontuu vuoden 2001 mestaruusotteluista, jolloin Bryant kehui, että repii vastustajan sydämen irti. Philadelphian kannattajat eivät ole antaneet loukkausta anteeksi vieläkään. Bryant on syntynyt Philadelphiassa.

Kaikkien aikojen korintekijälistalla Bryantin edellä ovat Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Michael Jordan ja Wilt Chamberlain. Mestaruuksien määrässä Bryant johtaa O'Nealia 5-4.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa