Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 27.07.2010 14:02
A A A

Ferrarin di Montezemolo puolustaa tallin toimia

Ferrarin pääjohtaja Luca di Montezemolo puolustaa auton nettisivuilla F1-tallin toimia Saksan GP:ssä viime sunnuntaina.

Ferrari otti kisassa kaksoisvoiton. Fernando Alonso voitti, kun hänen tallitoverinsa Felipe Massa antoi tietä. Kilpailun jälkeen Ferrari sai kilpailun johtajilta 100 000 dollarin sakon. Kilpailunjohto arvioi, että Massa oli hidastanut ja päästänyt Alonson tahallaan ohi.

Ferrarin toiminta joutuu vielä Kansainvälisen autoliiton FIA:n maailmanneuvoston käsiteltäväksi mahdollisten lisärangaistusten takia.

Di Montezemolo on syyttänyt Ferrarin arvostelijoita hurskastelusta. Hänen mukaansa tallimääräykset ovat läpi F1:n historian kuuluneet urheilulajiin.

– Näitä on sattunut aina Nuvolarin ajoista (1930-luku) alkaen. Minä koin samaa, kun oli tallin päällikkönä Niki Laudan aikoina, enkä vain silloin, di Montezemolo sanoi.

Di Montezemolo korosti, että Ferrarilla tallin etu menee aina henkilökohtaisten etujen ohi.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa