Japanilaiskuskin kuolema synkensi Misanossa
STT, Reuters, DPA
Ratamoottoripyöräilyä koetteli viikon sisään jo toinen kuolemantapaus. Japanilainen Shoya Tomizawa kaatui kovavauhtisessa mutkassa ja joutui kahden muun pyörän yliajamaksi Moto2-luokan San Marinon osakilpailussa Misanossa.
Tomizawa, 19, kiidätettiin sairaalaan, jossa hän kuoli kallon, rintalastan ja muun yläruumiin vammoihin, MM-sarjan lääkintäryhmään kuuluva Claudio Costa vahvisti. Tomizawaan pyörillään törmänneet Alex De Angelis ja Scott Redding joutuivat keskeyttämään, mutta selvisivät suuremmilta kolhuilta.
- Kun jotain tällaista tapahtuu, millään muulla ei ole väliä. Hän oli mahtava kaveri, onnettomuus oli hirveä, MotoGP-luokassa kolmanneksi ajanut maailmanmestari Valentino Rossi tiivisti.
Amerikkalainen Peter Lenz, 13, kuoli viime viikolla Indianapolisin gp-viikonloppuna juniorisarjan osakilpailun lämmittelykierroksen kolarissa. Kuljettajat pitivät Misanossa Lenzin kunniaksi minuutin hiljaisuuden ennen 125-kuutioisten osakilpailua.
Lajin MM-sarjassa kuoli kuljettaja viimeksi vuonna 2003, kun Daijiro Kato menehtyi kotikilpailussaan Suzukassa. Sitä edellisestä kuolemaan johtaneesta turmasta on jo 17 vuotta. Tomizawan ja Katon tapaan japanilainen Noboyuki Wakai kuoli Jerezissä vuonna 1993.
- Sitä unohtaa, kuinka helposti tällaista voi sattua. Joskus lajimme on vain liian vaarallinen, MotoGP-kuljettaja Andrea Dovizioso myönsi.
Onnettomuudesta huolimatta Moto2-luokan kilpailu ajettiin loppuun, ja voittajaksi ehti Toni Elias. Ykkössija oli MM-sarjaa johtavalle espanjalaiselle neljäs perättäinen. Ero maanmieheen Julian Simoniin on 83 pistettä. Simon ajoi Misanossa toiseksi ennen Thomas Lüthiä.
Tomizawa ajoi ensimmäistä kauttaan Suter-tallissa. Hän oli luokan MM-sarjassa seitsemäntenä. Uran ainoan voittonsa hän ajoi Qatarissa tämän kauden avauskisassa.
Kallio keskeytti taas
MotoGP-luokassa Mika Kallion tulos oli viime kisoista tuttu keskeytys. Tällä kertaa valkeakoskelaisen kisa päättyi kuusi kierrosta ennen maalia. Kallio ajoi ennen keskeyttämistään sijalla 15 kaksi kierrosta kärkeä jäljessä. Espanjalainen Dani Pedrosa voitti ennen maanmiestään Jorge Lorenzoa ja Rossia.
MM-sarjaa johtava, suomalaisen Ajo-tallin Marc Marquez kurvasi Derbillään voittoon Misanon 125-kuutioisten luokassa. MM-sarjan kakkonen Nicolas Terol oli toinen ja Marquezin tallitoveri Sandro Cortese viides.
- Marc ajoi parin hieman epäonnisemman kilpailun jälkeen tänään todella hienon ja taktisesti onnistuneen kilpailun ja Sandro oli hyvässä vauhdissa heti lähdöstä. Löysimme lopulta hyvät säädöt tälle päivälle, ja Marc sai vielä hieman lisää vauhtia Terolin kanssa ajaessaan, tallipäällikkö Aki Ajo kertoi.