Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 02.09.2010 16:12
A A A

Klose tähtää maalijahtiin 2014 MM-turnaukseen

Hyökkääjä Miroslav Klose tavoittelee paikkaa Saksan jalkapallomaajoukkueessa myös 2014 Brasiliassa järjestettävään MM-lopputurnaukseen. Kokeneen Klosen tähtäimessä on kaikkien aikojen maaliennätys MM-kisoissa.

Viime kesän Etelä-Afrikan lopputurnauksessa Klose kasvatti kolmissa MM-kisoissa tekemiensä maalien määrän 14:ään. Hän on yhden osuman päässä brasilialaisen Ronaldon kaikkien aikojen ennätyslukemasta.

Klose ei 32-vuotiaana tunne itseään niin iäkkääksi, etteikö jatko maajoukkueessa neljän vuoden päähän ja MM-Brasiliaan olisi mahdollinen.

– Uskon, että pystyn pelaaman huipputasolla vielä muutaman vuoden. Ei 32 vuotta ole paljon. Miksi en suuntaisi Brasiliaan, jos vain olen kunnossa neljän vuoden kuluttua, Klose järkeilee.

Bayern Müncheniä edustava Klose on viimeistellyt Saksalle 101 maaottelussa 52 maalia. Hän voitti Saksan 2006 MM-kotikisojen maalipörssin viidellä osumalla.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa