Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 20.02.2012 15:39
A A A

Lepistö: Halusin tuottaa iloa Pohjois-Korean kansalle

Taitoluistelija Laura Lepistö pahoittelee Pohjois-Koreaan suuntautuneen esiintymismatkansa Suomessa nostattamaa keskustelua.

- Olen pahoillani hämmennyksestä ja mielipahasta, jonka matkani on aiheuttanut, Lepistö totesi Taitoluisteluliiton välittämässä tiedotteessa.

- Lähdin matkalle vilpittömästi ajatuksella viedä iloa tuolle kansalle, ja toki myös hakemaan lähes puolentoistavuoden tauon jälkeen tuntumaa yleisön edessä esiintymiseen. Vain nuo kaksi asiaa olivat mielessäni, Lepistö viesti.

Lepistö osallistui Pohjois-Koreassa järjestettyyn näytökseen Champions On Ice -organisaation kutsusta. Organisaatio järjestää taitoluistelunäytöksiä ympäri maailmaa.

- Olen harmissani, että matkalleni on luotu aivan toisenlainen tarkoitus ja mielikuva kuin se alun perin oli.

Lepistön mukaan matkalle kysyttiin lupa opetus- ja kulttuuriministeriöstä, joka ei nähnyt estettä esiintymismatkalle.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa