Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 21.03.2010 18:50
A A A

Manchester United palasi liigakärkeen

Manchester United selvitti hankalan pelin kukistamalla Liverpoolin jalkapallon Englannin Valioliigan tämänpäiväisessä huippukohtaamisessa. Wayne Rooneyn ja Park Ji-Sungin maalit toivat kotijoukkueelle 2–1-voiton ja paluun liigakärkeen.

Liverpool pääsi yllättämään kotijoukkueen ja -yleisön jo viidennellä minuutilla, kun Fernando Torres päätti hienosti rakennetun hyökkäyksen maaliin. ManU sai kuitenkin tarvitsemansa kuittauksen nopeasti. Javier Mascherano kaatoi Antonio Valencian rangaistusalueen rajalla, ja Rooney asettui ampumaan pilkkua torikokouksen jälkeen. Unitedin porukka kun vaati kovasti Mascheranolle punaista korttia, saadun keltaisen sijasta.

Liekö Rooneyta hässäkkä häirinnyt, sillä rangaistuspotku oli heikko. Englannin maajoukkuekärki sai kuitenkin anteeksi virheensä, kun Liverpool-vahti Jose Reinan torjuma veto tarjosi hänelle avopaikan. Paluupallosta Rooney ei enää epäonnistunut.

Avausjaksolla vielä näkymättömissä haahuillut korealainen Park nousi toisella puoliajalla hyvin esiin, ja piristyminen palkittiin voittomaalilla 60. minuutin kohdalla.

Jääkiekon MM-kotikisat Suomi ja Ruotsi 2012

Katso kisojen täydellinen otteluohjelma ja aikataulu

Perjantai 4.5.2012 20:15Valko-Venäjä-SuomiHelsinki
Sunnuntai 6.5.2012 16:15Suomi-SlovakiaHelsinki
Tiistai 8.5.2012 20:15Suomi-SveitsiHelsinki
Torstai 10.5.2012 20:15Ranska-SuomiHelsinki
Perjantai 11.5.2012 20:15Suomi-KanadaHelsinki
Sunnuntai 13.5.2012 16:15Suomi-USAHelsinki
Maanantai 14.5.2012 20:15Kazakstan-SuomiHelsinki

Päivän suosituimmat sisällöt

Seuraa meitä myös Facebookissa

Urheilu-uutiset