Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 17.03.2010 17:53
A A A

Taivainen ja Tunis kärkikaksikko cup-kisassa

Suomen miehet päättivät mainiosti hiihtosuunnistuksen tämänvuotisen maailmancupin Ruotsin Ånnissa. Olli-Markus Taivainen ja Staffan Tunis ottivat kaksoisvoiton yhteislähtönä käydyllä, ensimmäistä kertaa arvokisoissa olleella erikoispitkällä matkalla.

Miesten eroa 43,5 kilometrin matkalla oli maalissa sekunti. Taivainen aloitti cupin voitolla Venäjällä ja voitti näin myös viimeisen osakilpailun.

- Kunto katosi venäläiseen posliiniastiaan, Taivainen luonnehti proosallisesti sairastumistaan vatsatautiin avauskisan jälkeen.

Erikoispitkä kisa oli hänen mielestään yllättävän lyhyt.

- Missään vaiheessa ei tullut väsy ja jaksoin hyvin loppuun saakka. Luotin

myös loppukiriini, ja näköjään se piti.

Taivaisen ja Tuniksen kanssa viimeiselle lenkille lähti samaan aikaan cupissa voiton vienyt Venäjän Eduard Hrennikov. Maalissa Hrennikov 43 sekuntia myöhemmin.

Tunis puolestaan johti kisaa alusta, mutta joutui taipumaan lopussa.

- Ensin alkoivat kädet krampata ja sitten myös jalat. Oli tarkoitus loppusuoralla ohittaa Taivainen, mutta ei vain onnistunut. Hän oli yksinkertaisesti kestävämpi, Tunis sanoi.

Miesten menestyksen täydensi Teemu Köngäs sijoittumalla viidenneksi, joskin yli kaksi minuuttia kärkikaksikkoa hitaampana.

Cupinpisteissä Tunis nousi toiseksi ja Taivainen kuudenneksi.

Naisista Anni Honkimaa suunnisti hyvin ja sijoittui kahdeksanneksi, joskin jäi voittajasta Norjan Marte Reenaasista yli viisi minuuttia.

- Hyvin meni. Ensimmäisen lenkin etenin hitaasti ja toisella sitten kiristin tahtia. Jaksoin hyvin loppuun eikä virheitä tullut, Honkimaa mainitsi.

Neljänneksi suunnistanut Venäjän Natalia Tomilova voitti cupin ennen Reenaasia. Olkapäätään poteva Liisa Anttila oli seitsemäs ja Honkimaa 12:s.





Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa