Tshekki ja USA nurin - ja finaaliin!
Jouni Huttunen
Kiekkoleijonien tappio Ruotsille ei ole ehkä sittenkään niin huono asia; ainakin, kun katsoo olympiakiekon jatkopelejä.
Suomen tie vei nimittäin pudotuspelien kaaviossa osioon, jossa puolivälierissä vastaan tulee hyvin todennäköisesti Latvian karsinnassa kaatava Tshekki.
Ja jos siitä tie vie eteenpäin, niin finaalipaikasta pelataan USA:ta vastaan.
Kaavion toisella puolella repivät toisiaan katsomoon Kanada, Venäjä ja Ruotsi.
Ei kahta sanaa, kumpi väylä on väljempi. Jos helppoa nyt on on olemassakaaan...
Suomi pelaa puolivälieränsä Tshekkiä vastaan poikkeuksellisesti UBC Thunderbird Arenalla, joka on ollut olympialaisissa naisten kiekkoilun päänäyttämönä.
Päävalmentaja Jukka Jalonen antoi leijonilleen maanantaille vapaapäivän, mutta tiistaina joukkue harjoittelee UBC Arenalla.
Ainakin kippari Saku Koivun ja Ruotsia vastaan olympiadebyyttinsä tehneeille Jarkko Immosen ketjuille on luvassa sulkeisia.
- Niko Kapasen ja Mikko Koivun kentät ovat pelanneet sovitun sapluunan mukaan. Nämä kaksi muuta ovat vähän surffaileet, heitti Jalonen Ruotsi-tappion jälkeen.