Nousi maihin Pitkäruohon niemessä KuokkalassaHirvi uiskenteli Jyväsjärvessä

8.6.2009 17:58 (Päivitetty 8.6.2009 17:58)
Kuva: Teijo Argillander

Kuva: Teijo Argillander

Juha Luomala

Ohikulkijat kummastelivat Jyväsjärvessä uinutta hirveä maanantai-iltana. Ilmeisesti Kuokkalan puoleiselta rannalta uimaan lähtenyt eläin kävi rannassa ainakin Lutakossa Schaumannin linnan lähistöllä, mutta jatkoi pian matkaansa kohti Kuokkalan siltaa.

Ensimmäiset havainnot uivasta hirvestä tehtiin kello viiden aikoihin.

Hirven tiedetään nousseen ylös vedestä Pitkäruohon niemessä Kuokkalassa ja kadonneen pusikkoon myöhemmin samana iltana.

– Tällä hetkellä hirvi on sellaisella alueella, jossa siitä ei ole suurta haittaa liikenteelle tai ihmisille, Keski-Suomen poliisin tilannekeskuksesta sanottiin iltayhdeksän aikoihin maanantaina.

Kahden poliisipartion lisäksi myös hirvenmetsästäjät avustivat eläimen jäljittämisessä.

– Jos hirvi vauhkoontuu ja on vaaraksi liikenteelle ja ihmisille, eläin voidaan joutua lopettamaan. Kaikki muut keinot käytetään kuitenkin ensin, Keski-Suomen poliisista kerrottiin.

Keskustelua aiheesta Yksinäinen setämies | 8.6.2009 18:10:36 Hyvin hirvi järvestä ylös selviäisi, jos KSML:n arikkelin takia ihmisiä ei kerääntyisi rannoille päälistelemään. Hormonit ne saa nuoret hirvenpojatkin vaeltelemaan ja paikkaansa (naarastaan )etsimään. Kauempaakin. Vastauksia: 9 | Osallistu keskusteluun
ksml.mobi Keskisuomalaisen uutiset myös mobiilissa