Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 28.10.2008 17:14
A A A

Nightwish-uhkailu tutkintaan Jyväskylässä

Nightwish-yhtyeen keulahahmo Tuomas Holopainen on tehnyt Kiteen ja Jyväskylän poliiseille rikosilmoituksen muusikkoon itseensä, hänen vanhempiinsa sekä yhtyeen valokuvaajaan Ricarda Schwöbeliin kohdistuneista uhkauksista. Valokuvaaja asuu Jyväskylässä. Jyväskylän poliisi vahvisti tiistaina, että tapausta tutkitaan laittomana uhkauksena.

Holopainen kertoo tehneensä rikosilmoituksen saatuaan tarpeekseen pari vuotta kestäneestä uhkailusta.

- Tämä on ollut erittäin kiusallista etenkin, kun uhkailu kohdistuu ihan sivullisiin ja viattomiin henkilöihin, kuten tähän Ricardaan sekä äitiini ja isääni. En pidä etenkään siitä, että äitini joutuu tästä kärsimään, Holopainen sanoo kertoen uhkailun tason koko ajan kasvaneen.

Holopaisen mukaan valokuvaaja Schwöbel on joutunut uhriksi täysin viattomana ja ulkopuolisena. Holopainen arvelee uhkailujen liittyvän hänen ja naisen juorulehdessä väitettyyn suhteeseen. Holopainen kiistää suhteen.

- Ricardaa kyllä näkyy aika usein meidän keikoilla, mutta se johtuu siitä, että hän on meidän yksi valokuvaajamme ja tekee meistä myös silloin tällöin haastatteluja.

Vakava uhkailu on Holopaisen mukaan kuuluisuuden synkimpiä varjopuolia. Marraskuussa Nightwish esiintyy kiertueellaan Etelä-Amerikassa.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Keski-Suomi