Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 12.03.2010 20:37
A A A

Suomen nuoret vaikuttajat kokoontuvat Jyväskylässä

Nuoret vaikuttajat ympäri Suomea kokoontuvat tänä viikonloppuna Jyväskylässä Aktiivipäivät-koulutustapahtuman merkeissä.

Tapahtuman ideana on auttaa nuorisovaltuutettuja jakamaan osaamistaan ja verkostoitumaan. Kuokkalan kouluun odotetaan 120:aa nuorta vaikuttajaa sekä nuorisotyöntekijää.

- Tapahtuman tarkoitus on edesauttaa nuorten kuulemista kunnissa ja siten kehittää nuorisovaltuustojen toimintaa, kertoo Jyväskylän nuorisovaltuuston puheenjohtaja Viivi Setälä.

Setälän mukaan nuoret osallistuvat nykyään kunnalliseen päätöksentekoon yhä enemmän, minkä vuoksi tapahtuma on valtakunnallisesti merkittävä.

Aktiivipäivien järjestäjinä häärivät Jyväskylän nuorisovaltuusto ja Suomen nuorisovaltuustojen liitto NUVA ry.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Keski-Suomi