Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 16.04.2008 20:20
A A A

Uusi Jyväskylä pohtii palvelujen hankkimista Vaalijalasta

Jyväskylän kaupunki ja maalaiskunta pohtivat palveluiden hankkimista Savon kehitysvammahuollosta vastaavasta Vaalijalasta. Taustalla on Keski-Suomen Suojarinteen kuntayhtymän toiminnallinen alasajo.

- Olemme kartoittaneet eri vaihtoehtoja, Jyväskylän sosiaali- ja terveysjohtaja Pekka Utriainen vahvistaa.

Vaalijalan kuntayhtymän yhtymähallitus suhtautuu yhteistyön laajentamiseen myönteisesti.

Vaalijalan kuntayhtymän johtaja Erkki Paaran mukaan neuvottelussa on käsitelty Pieksämäellä sijaitsevan Vaalijalan kuntoutuskeskuksen erityispalvelujen myyntiä Jyväskylälle. Paara muistuttaa, että Vaalijala palvelee ensisijaisesti jäsenkuntiaan, mutta vapaiksi jääviä kuntoutuspaikkoja voidaan suunnata muille korotetulla yksikköhinnalla.

Selvitettävänä on myös Vaalijalan poliklinikka- ja neuvolapalvelujen ulottaminen Jyväskylään. Nykyisin nämä palvelut ovat saatavilla Kuopiossa ja Mikkelissä.

Jyväskyläläiset ovat lisäksi kiinnostuneita palvelukodista. Sen perustamiseen Vaalijalalla ei kuitenkaan lähivuosina ole mahdollisuuksia, sillä omilta jäsenkunnilta on tullut esityksiä palvelukodeista vuosiksi eteenpäin.

Vaalijalan kuntayhtymä muuttuu Paras-hankkeen oloissa ilmeisesti vuoden 2010 alussa vapaaehtoiseksi kuntayhtymäksi, joka voi ottaa uusia jäsenkuntia myös perinteisen alueensa ulkopuolelta.

Erkki Paara huomauttaa, että Paras-hanke ja siihen liittyvät lakiuudistukset ovat vasta kehitysvaiheessa, joten tässä tilanteessa uusien jäsenkuntien ottaminen vaatii aikaa ja harkintaa.

Kuntayhtymän palvelujen myynnille Keski-Suomeen ei nytkään ole esteitä, jos hoito- ja kuntoutuspaikkoja vapautuu omilta jäsenkunnilta.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa

Keski-Suomi