Adjutantti: Komentaja muisti Keuruun
Ari Puheloinen (vas.) piti keskiviikkona tiedotustilaisuuden, jossa oli paikalla myös puolustusministeri Stefan Wallin.
Ville Grahn
Puolustusvoimat kiistää, että komentaja Ari Puheloinen olisi unohtanut Keuruun Pioneerirykmentin lakkautuksen keskiviikon tiedotustilaisuudessa. Keskisuomalainen uutisoi aamulla, että Puheloinen olisi takellellut Keuruun kohdalla vastatessaan lakkautettavia varuskuntia koskevaan kysymykseen.
Komentajan adjutantti, majuri Jyri Raitasalo selitti iltapäivällä, että Puheloisen pitämä tauko johtui yleisöstä heitetystä kommentista. Kommentti ei kuulunut suorassa videolähetyksessä, jonka kautta Keskisuomalainen seurasi tiedotustilaisuutta.
– Komentaja vastasi kysymykseen, jossa häneltä tiedusteltiin paikkakuntia, joilla lakkautuksia tehdään. Hän vain reagoi yleisössä olleen henkilön puheeseen, ei unohtanut mitään, Raitasalo sanoi.