Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.03.2010 13:52
A A A

Auttavaisia lompakkonäpistelijöitä liikkeellä Oulussa

Poliisi varoittaa Oulussa liikkeellä olevista lompakkonäpistelijöistä. Alkuvuoden aikana poliisin tietoon on tullut useita tapauksia, joissa uhreina ovat olleet vanhemmat henkilöt.

Näpistelijät ovat toimineet pääosin saman kaavan mukaan. Poliisi kertoo, että ulkomaalaistaustainen nuorehko mies on lyöttäytynyt vanhemman henkilön seuraan tämän asuinkerrostalon alaoven tuntumassa. Hän on auttanut vanhusta hissiin, pitänyt ovea auki tai jollakin muulla verukkeella tullut uhrin lähelle.

Mies on saattanut sanoa jotain heikolla suomen kielellä tai englanniksi.

Miehen poistuttua uhri on huomannut lompakkonsa hävinneen. Rahoista tyhjennetty lompakko on usein löytynyt asunnon ulko-oven läheisyydestä tai porraskäytävästä. Joissakin tapauksissa uhri oli juuri käynyt nostamassa läheiseltä pankkiautomaatilta rahaa.





Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa