Ongelmia etenkin kolmos- ja nelostiellä
Etelässä surkea keli ja kolarisuma
STT
Kolmos- ja Nelosteillä on iltapäiväviiden jälkeen sattunut poikkeuksellisen suuri määrä ulosajoja. Kolmostiellä Helsingin ja Hämeenlinnan välillä on sattunut ainakin kahdeksan ulosajoa, niistä neljä Vantaalla. Nelostiellä on sattunut kaksi ulosajoa. Kaikissa on viranomaisten mukaan vältytty suuremmilta henkilövahingoilta.
Liikkuva poliisi varoittaa, että Kolmostiellä Tampereelta etelään on huono ajokeli, sillä tie on paikoin peilijäässä ja päälle on vielä satanut lunta. Myös Nelostie ainakin Uudellamaalla on liukas.
Tampereen eteläpuolella Lempäälässä viisi autoa joutui ketjukolariin. Autot törmäsivät toinen toisiinsa ja moottoritien kaiteisiin. Kukaan ei loukkaantunut, mutta toinen ajokaista oli runsaan tunnin suljettuna ja poliisi ohjasi liikenteen kiertotielle.