| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot | Sanomalehti opetuksessa |
|
|
|
Holmlund: Minareetit ovat kaupunkisuunnittelukysymys
Sisäministeri Anne Holmlundin (kok.) mielestä rakennuksia pitää ajatella kaupunkisuunnittelun näkökulmasta ja jättää uskonnolliset kysymykset sikseen.
Lisää aiheesta
- EU ja Vatikaani moittivat Sveitsin minareettikieltoa 30.11.09 16:56
Sisäministeri Anne Holmlund (kok.) kummeksuu Sveitsissä toteutettua kansanäänestystä minareettien rakentamisen kieltämisestä.
Hänen mielestään rakennuksia pitää ajatella kaupunkisuunnittelun näkökulmasta ja jättää uskonnolliset kysymykset sikseen.
- Jos rakennetaan hyvin näkyvä rakennus, ei silloin lähdetä liikkeelle uskonnollisesta näkökulmasta vaan rakennusteknisestä puolesta. Se on kaupunkisuunnittelukysymys, Holmlund sanoi Brysselissä.
Poliisiasioista vastaava sisäministeri ei usko, että minareettikielto lisää terrorismin uhkaa, mutta uskontojen välistä vastakkainasettelua se saattaa lisätä.
Maahanmuuttoministeri Astrid Thors puolestaan toivoo, että perustuslakiuudistusta pohtiva ministeri Christoffer Taxellin työryhmä ottaa työssään huomioon Sveitsin kansanäänestysjärjestelmään liittyvät ongelmat.
Suomeenkin on toivottu Sveitsin mallin mukaista mahdollisuutta kansalaisaloitteisiin ja kansanäänestyksiin.
Thorsin mukaan uudistukset eivät saa johtaa siihen, että kansanäänestyksillä voitaisiin puuttua kansalaisten perustuslaillisiin oikeuksiin.
- Sveitsissä ei äänestetty rakennuksista vaan kaikesta muusta, Thors muistutti Brysselissä.
- Sveitsissä ei äänestetty rakennuksista vaan kaikesta muusta, Thors muistutti Brysselissä. "
Mitähän toikin taas horisee. Sveitsissä toimittiin perustus... Vastauksia: 32 | Osallistu keskusteluun




