Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 09.02.2012 10:16
A A A

Kalastajalle halutaan vain yksi kalastuskortti

Kuva: Mikko Vähäniitty Valtakunnallista kalastuspäivää vietettiin syyskuussa.

Valtakunnallista kalastuspäivää vietettiin syyskuussa.

Kalaan saattaa pian päästä yhdellä kalastuskortilla. Maa- ja metsätalousministeriön työryhmä esittää, että nykyinen kalastuksenhoitomaksu ja viehekalastusmaksu yhdistettäisiin yhdeksi valtakunnalliseksi kalastuskortiksi.

Uusi kalastuskortti oikeuttaisi kalastamiseen yhdellä vieheellä ja vavalla koko maassa. Kortin hinta olisi 35 euroa vuodessa, 10 euroa viikossa ja 5 euroa vuorokaudessa. Onkimisesta ja pilkkimisestä ei tarvitsisi maksaa.

Samalla esitys poistaisi yli 65-vuotiaiden maksuttoman kalastusoikeuden, sillä maksu koskisi kaikkia täysi-ikäisiä kalastajia.

Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö vastustaa maksuttomien kalastusoikeuksien poistamista iäkkäiltä. Järjestön mielestä esitys on ristiriidassa hallitusohjelman kanssa, jonka mukaan yleiskalastusoikeuksia tulisi kehittää ja laajentaa, ei supistaa.

Uusi kalastuslaki tulee voimaan aikaisintaan vuonna 2014.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa