Avoin kirje Keuruun päättäjiltä:
”Meillä on huoli kaikista teistä”
Puolustusvoimat ilmoitti keskiviikkona, että osana sen rakenneuudistusta Pioneerirykmentti lakkautetaan vuoden 2014 loppuun mennessä.
Päivi Liimatainen
Keuruun kaupunginhallitus ja kaupunginjohtaja Timo Louna julkaisivat perjantaina avoimen kirjeen, jossa he vakuuttavat kaupunkilaisille jatkavansa työtä Pioneerirykmentin ja keuruulaisten puolesta.
– Se valtava työ, jota olemme tehneet keuruulaisten ja Pioneerirykmentin hyväksi ei lopu julkisuuteen annettuun esitykseen rykmentin lakkauttamisesta tai Keuruun pakkoliittämisestä jonkun esitetyn mallin mukaisesti, viestissä sanotaan.
– Meillä on huoli kaikista teistä, jotka työskentelette Pioneerirykmentissä tai jotka olette välillisesti tai suoraan sidoksissa rykmenttiin. Omalta osaltamme vaikutamme tehtyyn esitykseen niin, että Pioneerirykmentti säilyisi Keuruulla. Mielestämme tässä vaiheessa ei ole aihetta paniikkiin, vaan toivomme, että voimme yhdessä edetä määrätietoisesti yhteisen tavoitteen saavuttamiseksi, joka on Keuruun säilyminen elinvoimaisena maan parhaana kuntana, päättävät toteavat.
Puolustusvoimat ilmoitti keskiviikkona, että osana sen rakenneuudistusta Pioneerirykmentti lakkautetaan vuoden 2014 loppuun mennessä. Samana päivänä kuntarakenneuudistuksesta saatujen tietojen mukaan Keuruun on etsittävä liitoskumppani joko Jyväskylän tai Jämsän ja Kuhmoisten suunnasta tai Pirkanmaalta Mänttä-Vilppulasta.