Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 08.09.2010 14:58
A A A

Kivinen: Svenska Yle ei eriydy tytäryhtiöksi

Yle ei vähennä tv- ja radiokanaviensa määrää, sanoo toimitusjohtaja Lauri Kivinen. Kanavien ohjelmistoon ja sisältöön voi kuitenkin tulla muutoksia.

Kivinen kertoi suunnitelmistaan Ylen uutisille tänään.

Ylen työntekijöiden määrä supistuu Kivisen mukaan 3 000:een seuraavien kahden vuoden aikana. Yhtiön palveluksessa oli viime vuoden lopulla runsaat 3 300 vakituista työntekijää.

Ruotsinkielinen Svenska Yle pysyy edelleen osana emoyhtiötä. Kivisen mukaan nykyinen malli tulee edullisemmaksi kuin uudelleenjärjestely.

Ylen hallituksen puheenjohtaja Kari Neilimo ehdotti elokuussa, että Yle voitaisiin pilkkoa useiksi yhtiöiksi. Neilimon mallissa Yle olisi muuttunut yhdestä osakeyhtiöstä konserniksi, jonka osasia olisivat olleet esimerkiksi Svenska Yle ja Ylen tuotanto Oy.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa