Katsot Keskisuomalaisen arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 03.09.2010 10:10
A A A

"Tuuli on taas tehnyt tihutöitään"

Sähköt palanneet maakuntaan

Yöllä alkanut kova ja puuskittainen tuuli, sekä ukkoskuurot ovat katkoneet sähköjä Keski-Suomessa. Korpilahdella sähköt olivat vielä aamupäivällä yhdentoista aikohin poikki yli 2200:lta taloudelta. Suurin osa vioista on saatu korjattua myös Korpilahdella ja Jämsässä, jotka kärsivät pahimmat tuhot.

Kuhmoisissa sähköttä oli pahimmillaan yli 350 taloutta. Sähköt ovat katkeilleet myös Kyyjärvellä, Karstulassa, Petäjävedellä, Pyhäjärvellä, Soinissa ja Viitasaarella.

Vattenfallin käyttöpäällikkö Markku Vänskän mukaan vikoja saattaa olla useita yhtä aikaa. Korjaajat ovat lähteneet Korpilahden ja Jämsän välillä sijaitsevalle vika-alueelle, jolle ei tällä hetkellä saada sähköjä edes varayhteyksillä.

- Tuuli on taas tehnyt tihutöitään ja melko varmasti puita on kaatunut sähkölinjojen päälle, Vänskä kertoi aamupäivällä yhdentoista aikoihin.

Vänskä uskoi, että sähkötön alue saadaan rajattua pienemmäksi melko nopeasti.

Etelä-Savossa enimmillään 6000 sähköttä

Etelä-Savossa oli enimmillään sähköttä noin 6 000 taloutta. Vikoja on ollut muun muassa Asta-myrskyn koettelemilla alueilla.

Etelä-Savossa sähköttömiä talouksia on vielä 3 500 ja Pohjois-Karjalassa 1 700. Vikojen korjausten arvioidaan kestävän ainakin iltapäivään saakka.

Pohjois-Savossa sähköttömiä talouksia on yhä noin 600. Vikoja on ollut muun muassa Varkaudessa sekä Kuopion eteläpuolella. Korjausmiehet on hälytetty maastoon myös Etelä-Karjalassa.

Lähetä linkki artikkeliin
Sähköposti Facebook Twitter Delicious

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä Facebookissa