| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot | Sanomalehti opetuksessa |
|
|
|
Toimitus vaatii nykyisen päätoimittajan eroa
3.10.2008 13:08
(Päivitetty
3.10.2008 13:08)
Kommentoi artikkelia
Lisää aiheesta
- Alman pyöritys poikinut myös uusia lehtitilauksia 3.10.08 18:48
- Tuomi-Nikula: Lesbo ei sovi päätoimittajaksi Lappiin 2.10.08 16:40
- Kirkkoherra: Homot ja lesbot hallitsevat mediaa 3.10.08 8:22
- Poliisi kiinnostui Korhosen potkuista 3.10.08 8:07
- Facebookin Alman boikottiryhmissä yli 5000 jäsentä 2.10.08 21:53
- Lapin Kansan lukijat reagoivat boikotilla 2.10.08 18:37
Lapin Kansan toimitusosasto vaati eilen torstaina Alma Median toimitusjohtajan Kai Telanteen eroa ja tänään tulilinjalla on lehden nykyinen päätoimittaja Heikki Tuomi-Nikula. Vaatimus Tuomi-Nikulan erosta johtuu hänen torstaina antamistaan lausunnoista, jotka ovat toimituksen mielestä homo- ja lesbovastaisia. Toimitusosaston mielestä päätoimittaja on lausunnoillaan vahingoittanut Lapin Kansaa.
Ylen Lapin Radion torstaina julkaisemassa haastattelussa Tuomi-Nikula katsoi, että julkilesbon olisi vaikea työskennellä lehden päätoimittajana.
- Jos puhutaan ihmisestä, joka edustaa Lapin Kansaa, niin kyse ei ole vain lehden vaan koko maakunnan edustamisesta, Tuomi-Nikula sanoi.
Erovaatimuksesta kertoo Yle Uutiset verkkosivuillaan.



